DÜZCE HABERLERİ

Vali Ali Fidan Kalıcı İş Yerlerini Kurtardı

IHA
27.10.2015 - 14:04Son Güncelleme :

VALİ ALİ FİDAN EL ATTI KALICI İŞ YERLERİ ATIL DURUMDAN KURTULDU.

IHA

Düzce’de 1999 depremi sonrasında iş yerleri yıkılan esnaf için yapılan bu güne kadar ilgi görmeyip atıl vaziyette kalan kalıcı işyerlerine el atan Vali Ali Fidan, buraların yurt olması için imzayı attı.
1999 Depremleri sonrası inşa edilen ve halen metruk durumdaki Kalıcı İşyerleri Düzce’de üniversite öğrencilerinin yurt ve barınma ihtiyacını karşılamak üzere YURTKUR’a kiralanması için Ankara’da Düzce Valisi Ali Fidan ile YURTKUR Genel Müdürü Sinan Aksu arasında protokol imzalandı.
Yıllardır boş ve atıl durumda kalan ve vatandaşlar ile çevre esnafın yoğun şikayetlerine neden olan bu sorunun giderilmesi için Düzce Valiliği tarafından yürütülen çalışmalar ve yapılan görüşmeler sonucu idareye ait 608 adet işyerinin yurt yapılarak kiralanması için Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (YURTKUR) ile mutabakat sağlandı.
YURTKUR ile imzalanan protokol gereği söz konusu işyerlerinin öğrenci yurduna dönüştürülmesi için gereken tamirat ve tadilatlar İl Özel İdaresi tarafından yapılacak olup, yeni eğitim-öğretim dönemi öncesi Ağustos 2016’da Kuruma teslim edilecek. Böylece bu işyerleri 2016-2017 eğitim-öğretim döneminde hizmet vermeye başlamış olacak. 15 yıllığına kiralanan bu işyerleri için 245 bin TL aylık olmak üzere 2 milyon 940 bin TL yıllık kira bedeli İl Özel İdareye ödenecek. Ayrıca bu miktarlar her yıl enflasyon oranında arttırılacaktır.
Yurda dönüştürülecek olan Kalıcı işyerlerinden Fevziçakmak Mahallesinde 1 adet Blokta 356 öğrenci, Kalıcı Konutlar Güzelbahçe Mahallesinde ise 6 adet Blokta bin 390 öğrenci olmak üzere toplamda bin 746 öğrencinin barınma ve yurt sorunu çözümlenmiş olacaktır.
Bu kiralama işlemlerinin tamamlanmasıyla burada bulunan işyerlerinin ekonomik değerlerinin artması yanında Düzce’nin ekonomisinde de önemli ölçüde canlanma olacaktır.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Vali Ali Fidan Kalıcı İş Yerlerini Kurtardı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2015 tarihinde saat 14 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vali Ali Fidan Kalıcı İş Yerlerini Kurtardı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı