Vakko Erbil'de 2 mağaza açıyor

Ramazan YAVUZ/ERBİL (Irak), (DHA
24.12.2009 - 10:08 | Son Güncelleme:

Dünya markası olan Vakko, Ortadoğu'daki yatırımlarının ilkini, Kürtler'in denetimindeki Kuzey Irak'taki Erbil kentinde yapıyor. Vakko, Erbil'de 60 milyon dolara malolan Majidimal Plaza'da 1 milyon dolarlık harcamayla 2 mağazasını Ocak ayında törenle açacak.

Hızlı bir değişim yaşayan ve diğer kentlere oranla daha hızlı gelişen Kürtler'in denetimindeki Erbil'de, inşaat alanı dışında gıda, elektronik ve giyim alanında da önemli markalar şubeler açıyor. Dünyanın ülkesinde mağazaları bulunan Vakko, Ortadoğu'ya ilk adımı Erbil'den atıyor. Erbil'de bir süre önce yapımı 60 milyon dolarlık bir harcamayla yüzde 80 Türk malzemesi kullanılarak tamamlanan Majidimal Plaza'da iki mağaza açmak için kolları sıvadı. Vakko'nun Ortadoğu'daki oluşumunun genel müdürü olan Nihat Mintaş, bir süre önce Erbil'e gelerek Majidimal Plazada Vakko Butik ve Vakko W adıyla iki mağaza açabilmek için işyerlerini kiraladı. Türkiye'den getirilen malzemelerle oluşturulan 2 mağara için personel alımına başlayan Nihat Mintaş, Ortadoğu'da ilk operasyonlarını Erbil'de başlattıklarını söyledi.

Erbil'in çok hızlı bir şekilde geliştiğini kaydeden Mintaş, şunları söyledi:

“Potansiyeli çok yüksek olan bir şehir. İnsanlar burada lüks arabalara biniyor, lüks evlerde oturuyor. Ama aynı şekilde neden kaliteli bir şekildede giyinmesin. Biz kaliteli ve güzel elbiseleri onların ayağına getirmeyi hedefledik. Zaten şimdiye kadarda sanırım onlar İstanbul veya Avrupa’dan alıyorlardı. Biz hizmeti onların ayağına getirdik. Kuzey Irak’ta büyüyerek bu alışveriş merkezinde çok güzel şeyler yapacağız. Buradaki yatırımımızın maliyeti 1 milyon doları bulacak. İlk etapta 15 personel alacağız. Alacağımız personelleri ise Türkiye’de eğiteceğiz. Kendilerine modayı öğreteceğimiz personeller buraya döndükten sonra onlarda buradaki insanlara modayı öğretecek. Vakko mağazalarımızı 2010 Ocak ayında törenle açacağız.”

Kuzey Irak'a ilk kez geldiğini kaydeden Nihat Mintaş, “Burası bence Ortadoğu’nun çok yakında ikinci Dubai’si olacak. Bir takım eksiklikler var ama zamanla onlarda giderilecek” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı