Gündem Haberleri

  Vakit yazarı Üzmez’in tahliyesine kadınlardan tepki

  Fevzi KIZILKOYUN/ANKARA, (DHA)
  30.10.2008 - 15:45 | Son Güncelleme:

  ANKARA'da kendilerini ‘Halkevci Kadınları’ olarak tanıtan bir grup kadın, Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in tahliye edilmesine tepki göstererek, eylem yaptı.

  Kızılay Güvenpark’ın Adalet Bakanlığı’na bakan tarafından toplanan kadınlardan oluşan yaklaşık 25 kişilik grup, ‘Tecavüze Sessiz Kalmayacağız, Üzmez’i Aklayanlardan Hesap Soracağız’ pankartı açarak, ‘Gerici Oyunu, Adli Tıp Raporu’, ‘Adalet Uyuma Tecavüze Göz Yumma’, ‘Yaşasın kadın dayanışması’, ‘Cinsel İstismara Son’ ve ‘Cinsel istismara izin yok’ sloganları attı.

  Grup adına basın açıklaması yapan Ebru Akçay, Adli Tıp Kurumu’nun cinsel istismara maruz kalan küçük bir kızın ruh sağlığının bozulmadığı yönünde verdiği raporun inandırıcı olmadığını ve düşündürücü bulduklarını belirterek, şunları söyledi:

  “14 yaşındaki bir kız çocuğuna istismarda bulunmaktan tutuklu yargılanan 76 yaşındaki Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez’in tahliye edilmesini anlamıyoruz. Cinsel istismarın, 14 yaşındaki bir çocuğun bedensel ve ruhsal sağlığını etkilemediğini düşünen bilim insanlarının zihniyeti, biz kadınları kaygılandırıyor.”

  2 Kasım Pazar günü bir protesto eylemi daha yapacaklarını kaydeden Akçay, kadınlara seslenerek “Ocağı kapatın, çocuğu uyutun, kocayı susturun, babayı küstürün, patronu kızdırın, AKP’ye duyduğumuz öfkeyi hep birlikte haykıralım” dedi.

  Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı protesto gösterisi, gruptan iki kişinin Adalet Bakanlığı’na giderek ‘kararı protesto eden’ bir dilekçe vermesiyle sessizce dağıldı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı