Vakıflara vergi stopajı sıfırlandı

Hürriyet Haber
11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vakıf ve derneklerin bağış ve yardım gelirlerine getirilen, binde 1 ile yüzde 1 oranındaki kesinti zorunluluğu kaldırılarak, bu oranlar sıfırlandı. Maliye Bakanlığı, bu konuda değişiklik yapan düzenlemeye ilişkin kararname taslağını hazırlanyarak Bakanlar Kurulu'na gönderdi.

Bu değişiklik, halen Türkiye'de faaliyet gösteren 52 bin dernek ile 5 bin vakıfı ilgilendiriyor. Vergi reformu kapsamında Gelir Vergisi Kanunu'na eklenen bir maddeyle, vakıf ve derneklere, niteliklerine göre iki ayrı oranda stopoj yapma zorunluluğu getirilmişti.

Buna göre, vergi muafiyetine sahip vakıflar ile kamu yararına çalışan dernekler; bağış ve yardım dahil kesintiye tabi olmayan, her türlü gelirlerinden binde 1 oranında stopaj yapmakla yükümlü tutulmuştu. Aynı zorunluluk, diğer vakıf ve dernekler için ise yüzde 1 olarak öngörülmüştü.

Ancak düzenleme yürürlüğe girdikten sonra, vakıf ve derneklerden gelen yoğun tepkiler dolayısıyla, Maliye Bakanlığı değişiklik yapmayı benimseyerek, her iki stopaj oranını da sıfırladı.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı