Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Vakıflara iki yıl sınırı istifaları başlattı Prof. Dr. Muhammed Şahin, İTÜ’den istifa etti

  Hürriyet Eğitim
  13.01.2015 - 09:46 | Son Güncelleme:

  26 Kasım 2014’te yayımlanarak yürürlüğe giren TÜSEB kanununda yer alan, ‘kadrosu devlet üniversitesinde olup vakıf üniversitelerinde görevlendirmeyle bulunan hocalar, bu şekilde 2 yıldan fazla çalışamayacak’ şartı nedeniyle istifalar başladı.

  İlk istifa haberi İTÜ’nün eski rektörü ve şu anda MEF Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Muhammed Şahin’den geldi. Şahin, sosyal medya hesabından istifa haberini duyurdu. Şahin’in, “Sevgili İTÜ’lüler, öğrencilerim. İTÜ öğretim üyeliği görevinden istifa ettim. Hepinize teşekkürler” diye başladığı mesajı şöyle devam etti:
  “İTÜ’deki öğretim üyeliği görevimden istifamı 15 Ocak 2015 gününden itibaren geçerli olmak üzere üzülerek bir dilekçe ile bölüm başkanlığıma sundum. Bildiğiniz gibi 28 Mart 2013’den bu yana MEF Üniversitesi’nde kurucu rektör olarak görev yapıyorum. Ancak, 26 Kasım 2014 tarihinde çıkan 6569 sayılı Kanun’un 27. Maddesi ile 2547 sayılı Kanun’un 40. Maddesinin (b) fıkrasına eklenen ‘Vakıf yükseköğretim kurumlarına yapılacak görevlendirmeler toplam iki yılı geçemez ve bu şekilde görevlendirilen öğretim üyelerine idari görev verilemez’ hükmü nedeni ile böyle bir karar vermek zorunda kaldım.
  İTÜ ailesinin bir üyesi olmaktan her zaman büyük onur ve gurur duydum. Mezunu olduğum, yıllardır emek verdiğim ve 2008-2012 döneminde ise rektör olarak bu büyük aileye hizmet etme onuruna eriştiğim kurumumdan ayrılma kararı almak ve istifa dilekçesini hazırlamak benim için oldukça güç oldu. Ancak yürüttüğüm MEF Üniversitesi Kurucu Rektörlüğü görevim ve MEF Üniversitesi öğrencilerine ve çalışanlarına karşı sorumluluklarım nedeniyle İTÜ’den yaş haddi nedeniyle emekli dahi olamadan istifa etmek zorunda kaldım. İTÜ’de görev yaptığım sure içinde bana destek veren tüm İTÜ’lülere, dostlarıma, öğrencilerime ve aileme çok teşekkür ediyorum.
  İlgili kanun hükmü nedeniyle gerçekleştirmek zorunda olduğum bu istifa beni İTÜ’den ayırmıyor. İTÜ’lü olmaya, İTÜ’lü olarak yaşamaya devam edeceğim. Söz konusu kanun ya da şartlarımla ilgili herhangi bir değişiklik durumunda ise, kendi isteğiyle ayrılan veya yaş haddinden önce emekli olanların kurumlarına geri dönüşünü düzenleyen YÖK Kanunun 60b maddesi ile İTÜ’deki görevime dönmek için gerekeni yerine getireceğimi de bilmenizi isterim.”

  Vakıflara iki yıl sınırı istifaları başlattı Prof. Dr. Muhammed Şahin, İTÜ’den istifa etti

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı