VAN HABERLERİ

Vakıflar Haftası

AA / Sıtkı Yıldız
04 Aralık 2014 - 10:52Son Güncelleme : 04 Aralık 2014 - 10:52

YEREL HABERLER VAN

AA / Sıtkı Yıldız

VAN (AA) - Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Vakıflar Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Doğan, vakıfların, kültür ve medeniyetin gelişmesinde, toplumun huzur ve refaha kavuşmasında, toplumsal dayanışmanın en üst seviyeye çıkmasında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Vakıfların, insanın yaşama, yaşatma ve iyilik duygusunun sonucu kurumlar olduğunu bildiren Doğan, "Vakfet, yaşa ve yaşat" ilkesi doğrultusunda, vakıf külliyeleriyle şehirlere ruh veren, hayır işleriyle sosyal dengeyi sağlayan, fakir ile zengin arasında köprü kuran vakıfların, eğitimden sağlığa, kültürden mimariye, şehircilikten sosyal hayata kadar bütün hayatı kapsayan en önemli müesseseler olduğunu kaydetti.

Doğan, yaşayan bir medeniyet olan vakıfların, aynı zamanda geçmişle gelecek arasında köprü vazifesi gördüğüne değinerek, şunları ifade etti:

"Vakıf, insan ile dünya, insan ile Allah arasında güçlü bir bağdır. İşte bu nedenle vakfetmeyi becermiş insanlar; inancımıza göre amel defterini açık tutmayı başararak hem kendisine hem de kurduğu müesseselerle çağları aşarak bütün insanlığa hizmet etmiş özel kişilerdir. Geçmişimizle ne kadar övünsek azdır. Çünkü bizler vakıf medeniyetinin mirasçılarıyız. Şanlı ecdadımız tarihin her döneminde ve ulaşabildiği her yerde iyilik, karşılıksız yardım, hayır medeniyeti tesis etmiştir. Hatta yabani hayvanlar ve göçmen kuşlar için bile vakfiyeler oluşturmuş, araziler ve geniş alanlar tahsis etmişlerdir. Ancak bize düşen, yüzyıllardır, yüce milletimize toplumsal, kültürel, ekonomik alanlarda türlü hizmetler sunan ve temelinde hayır duygusu ile insanlık sevgisi yatan vakıfları tanıtmak, bu anlayışı gelecek kuşaklara taşımak ve ebediyen yaşatmaktır. Unutulmamalı ki daha mutlu bir dünya, bu anlayışın güçlenmesiyle mümkündür."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Vakıflar Haftası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:27
  • Guneş
   05:15
  • Öğle
   12:21
  • İkindi
   16:08
  • Akşam
   19:07
  • Yatsı
   20:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı