Vakıfbank: ‘Ticari’ baktık Başbakanlık tadilatı yaptık

Hürriyet Haber
12.02.2005 - 01:33 | Son Güncelleme:

Vakıfbank Genel Müdürü Ahmet Kacar, Başbakanlık’ın ‘merkez’ ve ‘yeni’ olarak anılan iki hizmet binasında geçen yaz başlatılan ve geçtiğimiz haftalarda tamamlanan yenileme, tadilat ve modernizasyonunu Vakıfbank’ın karşıladığını açıkladı.

Vakıfbank Genel Müdürü konuya ilişkin Hürriyet’in sorusu üzerine, tadilatın banka kaynaklarından yapıldığını doğrulayarak, ‘Ama Vakıfbank’ın bütün işlemleri ticari bir temele dayanır. Kár güdüsü olmayan hiçbir işlemimiz yoktur’ diye konuştu.

TİCARETE DAYANIYOR:

Vakıfbank’ın kamu kuruluşlarıyla yakın ilişki içinde olduğunu, Başbakanlık’ın da bunlardan birisi olduğunu söyleyen Kacar, şunları söyledi: ‘Başbakanlık binasının tamiratı ise banka kamu kuruluşları ile yoğun çalışan bankadır, bu ilişkiler tamamen ticarete dayanmaktadır. Vakıfbank’ın yaptığı her işlemin arkasında karlılık yatar, kazanç vardır. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün malıyız ama vakıf değiliz.. İşlemlerde ticareti gözetiriz, Başbakanlıkta olan da tamamen ticarete dayanmaktadır. Bankalar kuruluşlara birtakım sponsorluk yapmaktadırlar. Bizim de yaptığımız bu çerçevededir. Bunun altında tamamen karşılıksız işlem yoktur, bankamız kazandıysa karşı kuruma gerekli sübvansiyonunu yapmıştır.’

NE HARCADIK BİLEMEM:

Genel Müdür, tadilata ne kadar harcandığı sorusuna ‘Bilmiyorum’ yanıtını verdi. Vakıfbank Genel Müdürü basın toplantısının ardından Hürriyet muhabirine dönerek, Başbakanlık personelinin maaşlarının Vakıfbank’tan ödendiğini, bunun doğal olduğunu belirtirken, ‘İş Bankası da milletvekillerine laptop vermişti’ örneğini verdi. Kacar, ‘Harcanan parayı gerçekten bilmiyor musunuz?’ sorusuna ‘Gerçekten bilmiyorum. Dikkat çeken bir rakam olsa aklımda kalırdı zaten’ yanıtını verdi.

Kacar: Dünya birincisi olacağız

VAKIFBANK
Genel Müdürü Ahmet Kacar, Vakıfbank’ın 24 milyar 228 milyon YTL (24.2 katrilyon lira) aktif büyüklük ile dünyanın en hızlı büyüyen ikinci bankası olduğunu söyleyerek, bu yıl da kárlılıkta dünya birincisi olmayı hedeflediklerini açıkladı. Vakıfbank’ın 2004 faaliyetleri hakkında Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Kacar, bu yıl konjonktürün uygun olması durumunda, banka hisselerinin yüzde 15’inin halka arz yoluyla özelleştirilmesinin uygun bulunduğunu; ancak bu oranın, ortakların kararı doğrultusunda artıp azalabileceğini söyledi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı