Gündem Haberleri

  Vakıf üniversitelerine 12 trilyon

  Hürriyet Haber
  28.07.2001 - 16:58 | Son Güncelleme:

  YÖK; Bilkent, Başkent, Koç ve Işık üniversitelerine 12 trilyon lira yardım yapacak. Fatih, Atılım, Kadir Has, Çankaya ve Doğuş'un yardım talebi ise reddedildi.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dört vakıf üniversitesine toplam 12 trilyon lira yardım yapılması kararını aldı. YÖK, aralarında Fatih Üniversitesi'nin de bulunduğu 5 vakıf üniversitesinin yardım talebini ise geri çevirdi.

  YÖK, 2547 sayılı YÖK Kanunu'nun Ek 18. maddesi uyarınca, vakıf üniversitelerine 2001 mali yılında yapılacak yardım çerçevesinde dokuz üniversiteden gelen talepleri inceledi. İncelemeler sonucunda, Bilkent, Başkent, Koç ve Işık üniversitelerine yardım yapılması, Fatih, Atılım, Kadir Has, Çankaya ve Doğuş üniversitelerine ise yapılmaması kararlaştırıldı.

  Buna göre, Işık Üniversitesi'ne bir trilyon lira, Başkent Üniversitesi'ne iki trilyon 876 milyar lira, Bilkent Üniversitesi'ne yedi trilyon 222 milyar lira, Koç Üniversitesi'ne 939 Milyar 402 milyon lira yardım öngörüldü.

  YÖK'ün beş vakıf üniversitesine yardım yapmama gerekçelerinde YÖK Denetleme Kurulu raporları etkili oldu.

  Raporlarda, yardım yapılmayan bazı üniversitelerin taahhütlerini yerine getirmediği, bazılarının gerekli koşulları sağlamadığı belirtildi.

  YÖK geçen yıl, Bilkent, Başkent, Beykent, Koç, Yeditepe, Işık, Atılım, Çağ, Çankaya, İstanbul Kültür ve Maltepe üniversitelerine, toplam 15 trilyon 588 milyar 471 milyon lira devlet yardımı yapılmasını öngörmüştü.

  YÖK, yardım talepleriyle ilgili başvuruları, vakıf üniversitelerine devlet yardımını yeni koşullara bağlayan son yasa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden önce inceleyip karara bağladığı için, yardım oranları belirlenirken eski mevzuat dikkate alındı.

  Söz konusu mevzuata göre, devlet yardımı yapılacak vakıf üniversitelerinin en az iki öğretim yılı eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmesine, kayıtlı öğrenci sayısına, burslu okutulan öğrenci sayısına, ÖSS'de sayısal alanda en yüksek puan alan ilk 2 bin aday arasından belli bir oranda ilgili üniversiteye yerleşen olup olmadığına, öğretim elemanı sayısına ve 'Öğretim üyesi başına düşen bilimsel yayın oranları' sıralamasındaki yerine bakılıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı