ERZURUM HABERLERİ

Vakalara, kara kışı aşarak ulaşıyorlar

AA / Ayşe Yıldız
22.01.2015 - 11:36Son Güncelleme :

- Sağlık Bakanlığı tarafından, kış şartlarının ağır olduğu Erzurum'a gönderilen 8 paletli ambulans, iki snowtrack ve bir ambulans helikopter sayesinde hayati tehlikesi bulunan ve ulaşması imkansız olan vakalar hastaneye ulaştırılıyor - Erzurum Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Vançelik: "Kar üstü araçlar sayesinde eskiden köylülerin kendi şartlarıyla yaptığı ve hiçbir zaman bilimsel olarak da hastanın yararına olmayan, gerek kendi kızaklarıyla gerekse başka yöntemlerle taşıma metotlarından kurtulmuş olduk"

Yerel Haberler
AA / Ayşe Yıldız

ERZURUM (AA) - Erzurum'da ağır kış koşulları nedeniyle ulaşılması imkansız olan vakalar, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen 8 paletli ambulans, iki snowtrack ve bir ambulans helikopter sayesinde kara kış aşılarak, hastaneye ulaştırılıyor.

Sağlık İl Müdürü Prof. Dr. Serhat Vançelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de sağlık hizmetlerinde gelinen noktanın önemli olduğunu belirterek, Sağlık Bakanlığı'nın özellikle karasal iklimi ağır olan bölgelere paletli ambulanslar gönderdiğini söyledi.

Bu kapsamda Erzurum'da 8 adet paletli ambulans bulunduğunu ifade eden Vançelik, "Bu ambulanslar kar yağışının çok yoğun olduğu köylerde, ilçelerde vaka almamıza büyük oranda fırsat tanımakta" ifadesini kullandı.

Vançelik, iki adet de snowtrack bulunduğunu belirterek, yol engebeli ve yoğun kar yağışı olduğu zaman vakaya ulaşmak için bölgeye snowtrack gönderdiklerini belirtti.

- "Snowtrack olmasa bu hastalara yardım etme şansımız hiç olmayacaktı"

Söz konusu ambulansı kamyonlara yükleyerek, istenilen bölgeye ulaştırdıklarını anlatan Vançelik, şunları kaydetti:

"Snowtrack, oradan da kapalı köy yolunu kendi bıçağıyla açarak, vakaya ulaşıyor. Her yıl gerek paletli ambulans gerekse snowtrack aracılığıyla 150'inin üzerinde vaka alıyoruz. Belki bir yılda taşıdığımız 55 bin hasta arasında bu ihmal edilebilir bir rakam gibi görünse de aslında bu rakamlar gerçekten hayati tehlikesi olup da bu şekilde ulaşamazsak hiçbir şekilde bu hastalara yardım edemeyeceğiz vaka gurubunu teşkil ediyor. Onun için 150 kişilik hasta grubunu çok önemsemekteyiz. Gerçekten paletli ambulans, snowtrack olmasa bu hastalara yardım etme şansımız açıkçası hiç olmayacaktı."

Kışın kapanan yollar nedeniyle evlerinde mahsur kalan hastaları hastanelere ulaştırmak için diğer kurumlarla koordineli şekilde çalıştıklarını vurgulayan Vançelik, hastalara bütün kurumları seferber ederek, mutlaka ulaştıklarını ve hastaneye yetiştirdiklerini ifade etti.

Acil vakalara ambulans helikopter de sevk ettiklerine değinen Prof. Dr. Vançelik, "Kar üstü araçlar sayesinde eski köylülerin kendi şartlarıyla yaptığı ve hiçbir zaman bilimsel olarak da hastanın yararına olmayan, gerek kendi kızaklarıyla gerekse başka yöntemlerle taşıma metotlarından kurtulmuş olduk" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Erzurum haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Erzurum ilinden Vakalara, kara kışı aşarak ulaşıyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Ocak 2015 tarihinde saat 11 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vakalara, kara kışı aşarak ulaşıyorlar haberi güncellenecektir.

ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:59
 • Guneş
  07:29
 • Öğle
  12:24
 • İkindi
  14:46
 • Akşam
  17:07
 • Yatsı
  18:32
Sayfa Başı