ANKARA HABERLERİ

Vahşi sulama yanlıştır israftır

Metin ÖZDEMİR-Gökhan CEYLAN/DHA
07.09.2017 - 16:15Son Güncelleme :

Polatlı’da dün düzenlenen ‘Ankara Tarımsal Sulama Çalıştayı’ programında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ankara’da sulanabilen ve sulamaya hazır olan tarımsal arazi miktarının iki milyon dekar olduğunu söyledi.

Metin ÖZDEMİR-Gökhan CEYLAN/DHA

Polatlı’da dün düzenlenen ‘Ankara Tarımsal Sulama Çalıştayı’ programında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ankara’da sulanabilen ve sulamaya hazır olan tarımsal arazi miktarının iki milyon dekar olduğunu söyledi. Bakan Fakıbaba, Polatlı’daki çiftçileri ‘vahşi sulama’ yöntemi konusunda uyararak, “Bu yanlıştır, suyun israf edilmesidir. Bakanlığımızın basınçlı sulama sistemi konusunda hibe destekleri var” dedi.
Fakıbaba, özetle şöyle konuştu:
“Türkiye genelinde tarımsal sulamanın yüzde 60'ı vahşi sulama yöntemiyle yapılıyor. Bu yanlıştır, suyun israf edilmesidir. Peygamberimiz bir hadisi şerifinde akan bir nehirde, su kullanırken bile israf edilmemesi gerektiğini söylemiştir. Bakanlığımızın basınçlı sulama sistemi konusunda hibe destekleri var."

ALTYAPI ÇALIŞMASI

Çalıştayda konuşan Ankara Valisi Ercan Topaca, tarımda sulama altyapısının geliştirilmesi, girdilerin ucuzlatılması, sulama kooperatiflerinin sorunlarının çözümü için çabaladıklarını belirtti. Çalıştayda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz, DSİ 5’inci Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Ankara’daki tarımsal üretim ve sulama alanlarıyla ilgili bilgiler verdi. Toplantıya bakanlık bürokratları, tarımsal kuruluşların temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

YETKİ DEVREDİLDİ KAYNAK DEVREDİLMEDİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise, 2014 yılında özel idare yetkilerinin kanunla büyükşehir belediyelerine devredildiğini hatırtalarak, "Kırsal kalkınma yetkisinin büyükşehir belediyelerine devredilmesinden sonra pek çok hizmetler yaptık. Kırsala bugüne kadar 54 milyon lira destek sağladık. Ancak, özel idare yetkisi bize devredilmesine rağmen kaynakları devredilmedi. Dolayısıyla istediğimiz anlamda hizmet edemiyoruz. Bu kaynak sorununun hükümetimiz tarafından çözümlenmesini bekliyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Vahşi sulama yanlıştır israftır hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2017 tarihinde saat 16 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Vahşi sulama yanlıştır israftır haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Kasım 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:48
  • Guneş
   07:32
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:20
  • Akşam
   17:37
  • Yatsı
   19:09
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı