Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vahşetle cihat olmaz

  Hürriyet Haber
  13 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 13 Şubat 2000 - 00:01

  İslami basında hizbul tartışma

  HAFTALIK Aksiyon Dergisi, bu haftaki kapak konusunu, Hizbullah cinayetleri sonrasında ortaya çıkan İslam'la terörün bir arada anılması, hatta özdeşleştirme çabalarına ayırdı. ‘‘Şiddetin tehdit ettiği kavram: Cihad’’ başlıklı yazıda, Hizbullah'ın İslam'ın sesi olduğu gibi yanlış bir anlayış içine girildiği belirtilirken, cihat konusunda şöyle denildi:

  ‘‘İslam'a göre cihadı ancak seçilen yönetimler ilan edebilir. Ferdin kendi kendine cihad ilan etmek gibi bir yetkisi yok. İslam'da elle müdahale devlet organlarınca, dille müdahale alimlerce yerine getirilir. Bilgisi olmayan kimselere ise ancak yapılan kötülüklere taraf olmama ve kalbinden buğzetme görevi düşüyor.’’

  İslam'da teröre kapı açacak hiçbir şeyin olmadığı savunulan yazıda, ‘‘Buna rağmen neden İBDA-C gibi örgütler argümanlarını İslam'a oturtuyorlar derseniz, onlar Hindistan, Pakistan gibi ülkelerdeki teorisyenlerin yorumlarını esas alıyor. Ortadoğu ülkelerinde insanlar bağımsızlıklarını kazanmak için cihadı kullandı. Bunun, 68 kuşuağının söylediği, tek yol devrim sözünden farkı yok’’ denildi.

  Hizbullah gibi örgütlerin yaptıklarına bakılırsa ülke içinde adam öldürmeye varan eylemleri, din adına yapabileceğine inananların olduğu belirtilen yazıda, ‘‘Ve bunu en korkunç şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Hatta hedeflerini dindarlardan seçerek eylem yapıyorlar’’ diye eklendi. Yazıda daha sonra şunun altı çizildi:

  ‘‘Bir Müslüman olarak, bulunduğu yerde işini en güzel yapan kişi olmak için uğraşan cihat etmiş oluyor. Çünkü Allah işlerin en güzel şekilde yapılmasını istiyor. Neticede ortaya konulan gayret hangi alanda olursa olsun Allah için yapılırsa cihat anlamına geliyor. Ve Allah bir insanın öldürülmesini, bütün insanların öldürülmesi ölçüsünde büyük bir günah olarak bildiriyor. Böyle düşünen bir dinin, din adına adam öldüren, kavgaya neden olan ve bölücülük yapan grupları hoş karşılayacağı düşünülebilir mi?’’

  İşkence yasaktır

  Her millet, her din, her sistem içinde aykırı unsurlar çıkabilir. İslam, ferdi ihkak-ı hakkı yasakladığı gibi, hayatı en büyük bir değer kabul etmiştir. Bir ülke içinde, din dahilde menfi olarak kullanılmaz, kaidesiyle anarşiyi, terörü kesinlikle men etmiş, en ağır cezaları bu suçlar karşılığında koymuştur. Ayrıca, müsle, denilen işkenceyi, ölülerin bile herhangi bir uzvunun kesilmesini yasaklamıştır.

  Seviyemiz ortada

  Müslümanlık bir vahşetin referans adresi olamaz. Ama biz yine biliyoruz ki, Hz. Ali de, Hz. Osman da camide şehid edildi. Hariciler cinayetlerine kendilerine göre delil gösterdiler. Kerbela'da yaşananları biliyoruz. Nesimi'nin derisini yüzenleri de. Yakın zamanda Afganistan'da yaşananları gördük. İslam temizlik dinidir ama ne kadar temiziz, İslam ilmi emreder ama ilmi seviyemiz ortada.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı