Gündem Haberleri

  Vahşeti seyretmeyi yürekleri kaldırmadı

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MGK'NIN PERDE ARKASI

  MİLLİ Güvenlik Kurulu'nun önceki günkü toplantısında Hizbullah terörü görüşülürken İçişleri Bakanı Sadettin Tantan söz alarak, şu soruyu yöneltiyor:

  ‘‘Örgütün gerçekleştirdiği cinayetleri kaydettiği video bantları yanımızda bulunuyor. Acaba sayın kurul üyeleri bu bantları burada göstermemizi arzu ederler mi?’’

  SEYREDELİM Mİ?

  Salonda derin bir sessizlik oluyor. Ne Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in sol tarafında oturan asker kanatta, ne de sağında yer alan hükümet üyelerinden bir yanıt gelmiyor.

  Demirel, salondan gelen sessiz karşılığı şöyle değerlendiriyor:

  ‘‘Bantları seyretme arzusunun olmadığı anlaşılıyor. Bu durumda gösterilmesine gerek yoktur...’’

  Günlerdir Türk kamuoyunu meşgul eden ve geçen haftaki liderler zirvesinde izleyen hükümet üyelerini dehşete düşüren Hizbullah bantları MGK'da gösterime girmiyor.

  Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Hizbullah örgütü hakkında verdiği brifingi salondaki ekranda tamamlayan sinevizyon görüntülerinde bu cinayetlerden bazı fotoğraflar yer alıyor.

  YAYINLANSIN MI?

  Toplantıda söz konusu video bantlarının hiç olmazsa bir bölümünün kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla basına verilmesi konusu ele alındı mı?

  Yayınlanan bildiride, kamuoyunun irtica konusunda aydınlatılması gereğinden söz edilmesi, toplantıda bu konudaki tartışmanın etraflı bir şekilde ele alındığı izlenimini veriyor.

  Ancak, MGK'dan alınan bilgiler, konunun çok genel bir şekilde geçtiğini, nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine ilişkin detaylı bir tartışmanın yapılmadığını gösteriyor.

  Bu konuda ifade edilen görüşlerden biri, geçmişte PKK terörünü konu alan kamuoyu oluşturma faaliyetlerinin genellikle ibret verici olması bakımından yarar sağladığı görüşü oluyor.

  Gelgelelim, bu noktada devletin zirvesinde şu sorunun yanıtı aranıyor:

  ‘‘Türkiye bu kararı alırken kamuoyunu uyarmak bakımından sağlayacağı yararlar ile dışta Türkiye'nin imajı ve turizm hareketine vereceği zararları çok hassas bir şekilde ölçmek zorundadır. Ayrıca bundan bir yarar sağlanacağı fikri ağır basarsa, zamanlamasının da çok iyi tespit edilmesi gerekir.’’

  ASKERLERİN SİTEMİ

  MGK toplantısı aynı zamanda FP - Ordu gerginliğinin hemen ertesine denk gelmesi bakımından da hassas bir zamanlamada yapıldı.

  Askerler, FP'ye neden yazılı bir açıklamayla yanıt verme ihtiyacı duydukları konusunda MGK'da sivil kanada bir izahat verdiler mi?

  Komutanların verdikleri izahatta, FP'nin ismini geçirmeden genel ifadelerle konuştukları anlaşılıyor.

  Orgeneral Kıvrıkoğlu'nun bu bölümde yaptığı açıklama şöyle özetlenebilir:

  ‘‘Bize dokunan şeyler söyleniyor. İrtica ve terör karşısında görevimizi yapmadığımız ve onları himaye ettiğimiz suçlamalarını kabul edemeyiz. Bizi hedef alan bu suçlamaları yanıtsız bırakamazdık.’’

  POLEMİĞE GİRMEYİN

  Aslında bu konunun toplantıdan tam üç gün önce, geçen cuma akşamı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kıvrıkoğlu arasında yapılan görüşmede ele alındığı biliniyor.

  Bu görüşmede, Kıvrıkoğlu'nun Genelkurmay'ın açıklaması hakkında bilgi verirken, Demirel de kendisine diplomatik bir dille, ordunun siyasi partilerle bu tür polemiklere girmesinin yol açabileceğini sıkıntılar konusundaki görüşlerini dikkatli bir üslup içinde aktararak, şunları söylüyor:

  ‘‘Bu tür çıkışlar özellikle Batı'da Türkiye'deki demokrasi üzerinde askeri tesirler olduğu yolunda bir intiba yaratıyor. Türkiye'nin bu görüntüyü aşması lazım. Bırakın bu tür suçlamaları biz yanıtlayalım.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı