Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vahşete vahşetten beter ceza: 383 bin TL

  Hürriyet Haber
  05 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 05 Ocak 1999 - 00:01

  Siyanürlü yem kullanıp, doğal yaşam ve insan sağlığını tehlikeye atarak tilki katliamı yapanlara ödül gibi ceza verildi. 1937'den kalma Kara Avcılığı Kanunu'na göre yargılanan siyanürlü avcılar 383 bin TL. tutan para cezalarını ödediler ve çekip gittiler.

  Kayseri'nin Felahiye İlçesi ile Yozgat'ın Boğazlıyan, Çandır ve Çayıralan ilçeleri arasında kalan kırsal alanda, siyanürlü yem kullanarak kürkleri için tilkileri katleden 3 kişi, 1937 yılında yürürlüğe giren 3167 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na göre zehirle avlanmaktan 1'er gün hapis ve toplam 380 bin lira para cezasına çarptırıldı. Hapis cezaları da 1000'er liradan toplam 3 bin liraya çevrildi. Sanıklar toplam 383 bin liralık para cezasını Mal Müdürlüğü'ne ödediler. Felahiye'de jandarma ekipleri arazide yaptıkları kontrollerde siyanürlü yemlerden zehirlenerek ölen 1 kurt ve 5 tilki leşine daha rastladı. Böylece, katliamda kürkleri için öldürülen hayvan sayısı 151'e yükseldi. Felahiye İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı'na bağlı ekiplerce, kürkleri için tilkileri zehirleyerek öldüren çoban Ferhat Göçer (25), Özkan İlhami (35) ve Turgay Göçer (20), Felahiye Adliyesi'nde 3 gün önce 3167 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı. 3 kişi, avı yasak olan tilkileri zehirle avladıkları için, Kara Avcılığı Kanunu'nun 9 ve 25'inci maddeleri uyarınca dün Felahiye Cumhuriyet Başsavcılığı'na getirildi.

  GÜLDÜREN KANUN

  Felahiye Cumhuriyet Başsavcısı Sait Yakışan, şunları söyledi: ‘‘Sanıklar ilk yakalandıklarında 3167 sayılı Kara Avcılığı Kanunu'nun 20'inci maddesinde yer alan, ‘suçlular zabıt düzenlendikten sonra salıverilir' hükmü uyarınca tutuksuz yargılanmak üzere bırakıldı. Daha sonra avda kullanılan maddelerin siyanür olduğu yolunda rapor kesinleştikten sonra kanunun 9'uncu maddesinde yer alan, ‘Belli edilen zamanlarda avlanabilecek hayvanları zehirle avlamak yasaktır' ve 25'inci maddede yer alan ‘9'uncu madde hükmüne aykırı olarak zehirle avlananlar, hayvan başına 50 liraya kadar hafif para cezası ve 3 aya kadar hapis hapis cezası ile cezalandırılır' maddeleri gereğince 380 bin lira para cezası, 1'er günlük hapis cezasının da 3 bin liraya çevrilmesiyle birlikte toplam 383 bin lira para cezasına çarptırıldılar. Bu cezanın yanı sıra Orman Bakanlığı da müdahil sıfatıyla sanıklar hakkında açılan davaya katılacak. Onların ayrıca hayvan başına 50 milyon lira olmak üzere toplam 7 milyar 250 milyon lira para cezası kesme yetkisi var.’’

  ŞİMDİ SIRA BAKANLIKTA

  Arazide bulunan zehirlenerek öldürülmüş hayvan sayısının artması nedeniyle Orman Bakanlığının keseceği toplam para cezasının artacağı belirtildi. Bu arada kürk avcılığında kullanılan Özkan İlhami'ye ait 38 HP 340 plakalı Ford marka minibüse de el kondu. Felahiye İlçesi'nde jandarma tarafından el konulan ve Cumhuriyet Savcılığı'nca Mal Müdürlüğüne teslim edilen 145 tilki kürkünün açık artırma ile satılacağı belirtildi. Serbest piyasada bir tilki derisinin 500 bin-1 milyon, tabaklanmış kürkün ise 3-4 milyon liradan işlem gördüğü öğrenildi.

  Zehir dehşet saçıyor: 5 tilki, 1 kurt daha

  Kayseri'nin Felahiye İlçesi kırsal kesiminde siyanürle kürkü için tilki katleden çoban Ferhat Göçer, avda zehirli madde kullandığının belirlenmesi üzerine dün tekrar Felahiye Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarıldı. Zehirle avlandıkları için akrabası Turgay Göçer ve arkadaşı Özkan İlhami ile birlikte toplam 383 bin lira para cezasına çarptırılan Ferhat Göçer, ‘‘Paraya ihtiyacım vardı, yapmak zorunda kaldım’’ dedi. İlk operasyonda 145 tilkinin katledildiğini belirleyen jandarma, bölgede yaptığı aramalarda zehirli yemlerden yiyerek ölen 1 kurt ile 4 tilki daha buldu. Hayvan leşleri karakola getilirken, bir köy üzerinde 1 tilkinin daha siyanürlü yemlerden yiyerek öldüğü bildirildi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı