Vahap Munyar: Kağıtla oynamam pamukla oynarım

Hürriyet Haber
25 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 25 Eylül 2000 - 00:01

Vahap MUNYAR

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) sık sık konuşulur:

- Büyük patronlar müthiş oyunlar oynuyor...

Borsaya her yeni giren şirketin hisse senetleri için kulaktan kulağa söylentiler yayılır:

- Şirketin patronları birilerine aldırıyorlar. Sonra fiyat yükseltip, boşaltacaklar... Parayı vuracaklar...

İMKB yerlerde sürünse de, şirketlerin halka açılma hızı pek kesilmedi... Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) ardarda halka açılma başvuruları yapılıyor.

Bu hafta halka açılacak şirketler arasında Sanko Pazarlama da bulunuyor.

Sanko Pazarlama, Gaziantep merkezli Sanko Holding'in lokomotif şirketi. Yıllık cirosunun 450-500 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

PRESTİJ İÇİN

Sanko Holding'in bir numaralı ismi Abdülkadir Konukoğlu ile halka açılma konusunda sohbet ediyoruz. Arada Gaziantep şivesini hissettiriyor.

- Büyük patronlar Borsa'da müthiş oynuyor derler, siz de oynar mısınız? Kendi kağıdınızla oynamanız söz konusu olur mu?

- Benim işim pamuk. Kağıtla değil, pamukla oynarım. Günde 1 milyon dolarlık pamuk alırız. Pamuk varken ne diye gidip kağıtla oynayayım. Ama, SPK mevzuatı çerçevesinde kendi hisse senedimizin arkasında duracağız. Sanko Pazarlama'yı biraz da prestij için halka açıyoruz. Yabancı şirketlerle görüşmeler yaparken, ‘halka açık şirketimiz var’ diyebilmek için halka açılıyoruz.

- Hiç hisse senedi almaz mısınız?

- Tabii ki hisse senedi almışlığımız var. Ancak, alıp bir kenara atmışızdır. Günlük, anlık oyunlardan anlamam. Bakın size bir olay anlatiyim. Bir gün kardeşim, ‘Abi, ben birkaç gün burada olmayacağım. Benim kullandığım ekranı izle de dolar, mark ne oluyor, borsa nereye gidiyor gör’ dedi. Bir yandan telefonlar edip, pamuk fiyatlarıyla, alım-satımla ilgileniyim, bir yandan da, ekrana bakıyım. Dikkat ettim, ikide bir dönüp dönüp bakmam gerekiyi. Baktım bende tik oliyi, hemen ekranı kapattım...

ABOV BU TOHUM İYİ

Abdülkadir Konukoğlu, neredeyse pamukla yatıp, pamukla kalkıyor...

Konukoğlu, yaptıkları büyük alımlar sayesinde, bölgede pamuk kalitesinin yükseldiğini, şu sözlerle aktarıyor:

‘‘Pamuk kalitesinin yükselmesi için çok uğraştık. Yurtdışından tohum ithal edip, bölgedeki çiftçilere dağıttık. Çünkü, pamuğun kalitesi ne kadar iyi olursa, bizim ipliğimiz de o kadar kaliteli oluyor. Biz çiftçilere ilk tohumu dağıttığımızda pek güvenen olmadı. Ama ne zaman ki ilk ürünler alındı, verimin yüksek olduğu görüldü, herkes ilgilenmeye başladı. Millet gelip gelip, ‘abov Sanko'nun tohumu iyiymiş' derdi. Kaliteye dönük aynı çalışmalarımız sürüyor.’’

Sanko Pazarlama, halka açılmadan 70 milyon dolar bekliyor...

Abdülkadir Bey’in sözünü bir kez daha tekrarlayalım:

- Kağıtla oynamam, pamukla oynarım...

O sözünü tutar mı bilmeyiz, ama Borsa'nın sağlıklı büyümesi, küçük yatırımcının kendini güvende hissetmesi için, ideal tutum bu sözde yatıyor.

Hep küçük yatırımcı ezilmesin, Borsa sağlıklı büyüsün.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı