"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Vahap Munyar: Beyaz yakalının enflasyon farkı

Vahap MUNYAR

HÜKÜMET, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) verdiği üçüncü Ek Niyet Mektubu'nda çalışanların ücret ve maaşlarıyla ilgili iki söz verdi:

2001 yılının ilk yarısı için memur maaşları ocak ayından itibaren yüzde 10 artırılacak. TÜFE enflasyonunun yüzde 10'u aşması halinde, sadece enflasyon farkı verilecek. Yılın ikinci yarısında da aynı politika sürecek.

Hükümet, enflasyonun düşmesini kolaylaştırmak amacıyla gerek sosyal ortaklar arasındaki görüşmelerde, gerekse özel sektörle temaslarında, ücret anlaşmalarının ve özel sektör fiyatlandırma kararlarının enflasyon hedeflerine uygun olmasını sağlamak için daha aktif bir rol oynayacak.

Bu iki sözü daha açık hale getirelim:

Memura artık 2000'de olduğu gibi yüzde 2 refah payı yok.

Ey özel sektör, 2000'de ücreti, fiyatı fazla artırdın. Artık hedefe uy.

Mektubu gören bazı özel sektör kuruluşları, 2001'in ilk yarısı için öngördükleri yüzde 15'lik ücret zammını hemen aşağı çekti.

2000'DE NELER OLDU?

Hükümet, IMF ile yaptığı stand-by anlaşmasıyla, enflasyon hedefini 2000 yılı için TEFE'de yüzde 20, TÜFE'de yüzde 25 olarak önüne koydu.

Bu hedefe uyulsun diye, fiyat endekslerinde önemli payı olan kiraya yüzde 25 sınırı getiren yasayı çıkardı.

Özel sektöre dönüp ısrarla, ‘‘Ücretleri artırırken, ürünlerinizin fiyatını ayarlarken yüzde 25'lik TÜFE hedefine uyun’’ dedi.

Hükümet memur maaşını artırırken buna uydu. Ancak, memurun fazla ezildiğini hatırlayıp, Bütçe Kanunu'na ‘‘Memura enflasyon artı 2 puan refah payı’’ kuralını koydu.

Kiraya gelen yüzde 25 sınırı, ev sahibi-kiracı kavgası çıkardı.

Özel sektör, (sendikalı işyerleri hariç) başta beyaz yakalılar olmak üzere çalışanlarına zam yaparken yüzde 25'lik enflasyon hedefine uymaya özen gösterdi. Bu zamlar genelde yüzde 25-30 arasında tutuldu.

Ürünlerin fiyatlarına yapılan zamda ne kadar hedefe uyulduğunu 3 Ocak 2001'de açıklanacak enflasyon rakamları gösterecek.

Kasım 2000 itibariyle TÜFE yüzde 35.7'yi buldu. ‘‘Enflasyon artı 2 puan’’ zam alan memurun maaş artışı ekim sonu hesabıyla yüzde 31'e kadar ulaşmıştı.

Memurun son farkı yüzde 5.2 olarak belirlendi. Ancak, bunu yeterli bulmayan memur örgütleri dava açma işareti verdi.

ENFLASYON 38, FARK KAÇ?

Şimdi dönelim IMF'ye verilen 3'üncü Ek Niyet Mektubu'na...

Mektubun hemen ilk sayfasında, ‘‘2000 yılı TÜFE enflasyonu oranını yüzde 38 olarak bekliyoruz’’ deniyor.

Yüzde 25 nerede, yüzde 38 nerede?

2000'de yüzde 25'i tutturamadınız, çoğu beyaz yakalı, birçok çalışanı enflasyonun altında bıraktınız.

2001'de yüzde 12 hedefi tutmazsa ne olacak?

2000'de lastik işçisine grev aşamasında yüzde 60 zam yapan Sabancı gibi işadamlarına kızmayı bırakın.

Ne yapıp edin, enflasyon hedefine daha da yakın olmaya bakın.

Olmazsa, özel sektörde de ücretler için enflasyon farkı formülü bulun.

İyi bayramlar...

X