EDİRNE HABERLERİ UZUNKÖPRÜ HABERLERİ

Uzunköprü'de 'sel erken uyarı' sistemi devre girdi

DHA
31.05.2018 - 18:09Son Güncelleme :
DHA

UZUNKÖPRÜ(Edirne),(DHA)-EDİRNE'nin Uzunköprü ilçesinde Avrupa Birliği destekli kurulan 'sel erken uyarı' sistemi törenle hizmete açıldı.

Avrupa Birliği Bakanlığının ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan - Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programı'nın birinci teklif çağrısı kapsamında Uzunköprü Belediyesi tarafından yürütülen önleme isimli projede ,Uzunköprü Belediyesi tarafından Ergene Nehri ve Kırkavak Deresi üzerine kurulan 'sel erken uyarı' sistem törenle açıldı. Uzunköprü için büyük önem taşıyan projenin açılışınaUzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Bulgaristan Dimitrovgrad Belediye Başkan Yardımcısı Yaşo Minkov ile davetliler katıldı. 

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Kırkkavak Deresi üzerinde 4 ayrı noktada her dakikada birkaç kez otomatik olarak ölçüm yapan, özel alıcılarla belediye başkanlığında kurulu gözetim merkezine bilgi gönderen ve 48 saat öncesinden yetkilileri uyaran sel erken uyarı sistemin ilçe için çok büyük önem taşıdığını söyledi. 

Bulgaristan Ortağı Dimitrovgrad Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşo Minkov, Bulgaristan tarafında kurulacak olan Orman Yangınları Otomatik Gözetim Kulesi hakkında bilgi verdi. Minkov,  her iki ülkede kurulan otomasyon uyarı sistemlerin yanı sıra proje kapsamında bir işbirliği ağın içerisinde ilgili Bulgar ve Türk kurumların daha hızlı ve birbirinden haberdar olarak hareket etmeleri için online ortak platformun da oluşturulduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Uzunköprü haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Uzunköprü haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzunköprü'de 'sel erken uyarı' sistemi devre girdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı