EDİRNE HABERLERİ

Uzunköprü için hazırlanan strateji ve yol haritası

AA / Sercan Ülgen
24 Aralık 2014 - 17:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2014 - 17:00

- TEPAV Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Budak: - "Edirne’nin ve Uzunköprü’nün geleceğini yönetebilmenin yolu, yaşadığımız sürecin dinamiklerini doğru okuyup, sebep sonuç ilişkilerini çözümleyip, geleceğin üzerine inşa edileceği zemini anlamaktan geçiyor"

YEREL HABERLER EDİRNE

AA / Sercan Ülgen

EDİRNE (AA) - Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Gıda ve Tarım Politikaları Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Necdet Budak, Edirne'nin ve Uzunköprü'nün geleceğini yönetebilmenin yolununu, yaşanılan sürecin dinamiklerini doğru okuyup sebep sonuç ilişkilerini çözümleyip geleceğin üzerine inşa edileceği zemini anlamaktan geçtiğini bildirdi.

Budak, yaptığı yazılı açıklamada, direktörlüğünü yaptığı TEPAV’ın, Uzunköprü Ticaret Borsası ile Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası’nın destekleriyle hazırladığı "Uzunköprü Ekonomik Kalkınma Stratejisi ve Yol Haritası Raporu"nun da bu noktada Uzunköprü’nün geçmişini, içinde bulunduğu mevcut durumu ve geleceği kuşatan bir bakış açısıyla hazırlandığını belirtti.

"Uzunköprü Dünyanın Merkezidir" başlıklı raporlarının üç eksenden oluştuğunu, bunların Balkan pazarındaki fırsatları görüp, bu coğrafyaya daha fazla katma değerli ürünler satmak, Uzunköprü’yü daha cazip bir yer haline getirmek ve daha fazla ziyaretçi çekmek, Uzunköprü’de tarım ve hayvancılık sektörlerindeki gelişim hızını daha da yukarıya taşımak şeklinde olduğunu aktaran Budak, şunları kaydetti:

"1400’lü yıllarda Trakya’da kurulan ilk Türk şehri olma özelliğine sahip Uzunköprü’nün, Osmanlı döneminde Balkanlar - Edirne - Anadolu üçgenindeki lojistik merkezi olma konumu bugün de yeniden ihya edilebilir ve kesinlikle de edilmelidir. Bunun için öncelikle, Osmanlı'nın bu dönemindeki Uzunköprü’nün, ticaret ve tarım toplumu özelliğini göz önünde bulundurarak, geleceğin tarım, ticaret, sanayi ve bilgi toplumundaki yerinin nasıl olacağını planlamayı hedefledik. Bu toprakların mayasında olan potansiyeli ortaya çıkarmaya çalıştık. Gelecek ardına kadar açık ve bu hepimize bağlı. Bizlerin ve tüm Uzunköprülülerin hep birlikte bugün, yarın ve ertesi gün neler yapacağımıza bağlı. Bu anlamda bizim en büyük sorumluluğumuzun geleceğin daha iyi olması için her şeyi yapma sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Tarihsel süreçte önemli bir coğrafyayı kapsayan Uzunköprü’müzün de kendisine yeni bir misyon tanımlaması ve bunu ülke vizyonuyla bütünleştirmesi önem kazanıyor."

Budak, Uzunköprü için hazırlanan Strateji ve Yol Haritası Raporu'nun önemli bir gelişme olduğunu değerlendirdi.

Söz konusu çalışmanın, hükümetin 2023 vizyonu, kalkınma planı ve taslak aşamasında olan Bölgesel Gelişme Ulusal Stratejisi politikalarına da ciddi katkılar sağlayacak bir belge niteliğinde olduğunu aktaran Budak, şöyle devam etti:

"Çalışma uygulamaya geçtiğinde inanıyorum ki, Uzunköprü, gelecek perspektifinde Avrupa - Balkanlar - Anadolu’yu bağlamında önemli bir tarım, ticaret ve turizm havzası olacaktır. Tarihte Uzunköprü’müz nasıl bir medeniyet merkezi olmuşsa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde de yine öyle olması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Uzunköprü tekrar ihya olacaktır. İşte bizim perspektifimiz budur. Rapordaki yol haritası ve eylem planı doğrultusunda bundan sonraki çalışmaların sadece Uzunköprü ticaret ve sanayi odası ve ticaret borsası ile belediyesi değil, tüm sivil toplum kuruluşları ve Uzunköprülüler tarafından sürdürülmesi ve takip edilmesi gerekmektedir."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzunköprü için hazırlanan strateji ve yol haritası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:21
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   13:29
  • İkindi
   17:19
  • Akşam
   20:20
  • Yatsı
   22:00
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı