EDİRNE HABERLERİ UZUNKÖPRÜ HABERLERİ

Uzunköprü Belediyesi, baro ile şiddete karşı işbirliği protokolü imzaladı

DHA
08.06.2018 - 15:11Son Güncelleme :
DHA

UZUNKÖPRÜ(Edirne),(DHA)- EDİRNE'nin Uzunköprü ilçesi Belediyesi ile Edirne Barosu, şiddet mağduru kadın ve çocuk bireyler gibi dezavantajlı grupların hukuki yardım hizmetinin temini için işbirliği protokolü imzaladı.

Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen ile Edirne Barosu Başkanı Özgür Yıldırım arasında imzalanan protokolde, şiddet mağduru kadın ve çocukların, Atatürk Kültür Merkezi'nde bulunan Sosyal Hizmet Birimi'ne başvurması ile barodan görevlendirilen yetkili kişi ile irtibat sağlanacak ve adli yardımdan yararlanması sağlanacak. Sadece şiddete uğrayan değil, şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadın veya çocuklarında başvuruları alındıktan sonra, edinilen bilgiler gizli kalmak koşuluyla Edirne Barosu ile paylaşılacak ve hukuki destek sağlanması için çalışma başlatılacak. Baro görevlilerinin mağdur hakkında öğrendikleri her türlü bilgi Avukatlık Kanunu'nun 36'ncı maddesi uyarınca meslek sırrı olduğundan başvuran kişinin yazılı muvafakatı olmadan bilgi paylaşımı yapılmayacak.

Uzunköprü Belediye Başkanı  Enis İşbilen, işbirliği protokolünü önemsediklerini belirterek, "Bir topluma demokrasi ve özgürlük gelecekse, o toplumda insan hakları olacaksa bu öncelikle kadının toplumdaki yerini sağlamlaştırmakla ve çocukları korumakla mümkün olabilir. Kadını sadece eve hapseden, sadece anne kimliğiyle tanımlayan anlayışa her zaman karşı çıkıyoruz. Çünkü bir toplum, kadının elleriyle yükselir" dedi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Uzunköprü haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Uzunköprü haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzunköprü Belediyesi, baro ile şiddete karşı işbirliği protokolü imzaladı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı