İZMİR HABERLERİ

Uzundere'de TOKİ tepkisi

DHA
21.07.2017 - 10:53 Son Güncelleme :
DHA

KARABAĞLAR'ın Uzundere Mahallesi sakinleri, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından, Uzundere'de bulunan 86 hektarlık alanın Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) verilmesine tepki gösterdi. Karabağlar Kent Konseyi'nin konuya ilişkin Uzundere'de yaptığı basın açıklamasına destek veren mahalleliler, yetkililere seslerini duyurmaya çalıştı.

Milli Emlak Genel Müdürlüğü geçtiğimiz nisan ayında Uzundere'de yer alan 86 hektarlık Hazine arazisini bedelsiz olarak TOKİ'ye devretti. TOKİ'ye hibe edilen alan içinde, Uzundereli vatandaşlara ait 30 ev, Uzundere Cemevi ile Karabağlar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait hizmet alanları da yer aldı. Karabağlar Belediyesi'nin, söz konusu alanın TOKİ'ye hibe edilmesi işleminin yeniden gözden geçirilmesi talebini Milli Emlak Genel Müdürlüğü yanıtsız bıraktı. TOKİ Başkanlığı ise devredilen alana TOKİ konutları inşa edeceğini belirten bir cevap gönderdi. Bunun üzerine Karabağlar Belediyesi, hizmet alanları ve evleri de dikkate alarak alanın TOKİ'ye devredilmesine karşı 29 ayrı dava açarak işlemin iptalini talep etti.

MAHALLELİ İLE BİRLİKTE BASIN AÇIKLAMASI

Uzundere Cemevi bahçesinde düzenlenen ve Uzundere halkının da katıldığı basın toplantısında konuşan Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Seniye Nazik Işık, “Karabağlar'ın üçte biri kentsel dönüşüm alanıdır. 30 kadar mahallemizde de imar planları ya yapılmakta ya da yenilenmektedir. Bu çalışmalar zaten yeterli konut alanı üretmektedir. İlçemizde yeni TOKİ konutları istemiyoruz. Bizim TOKİ konutlarına değil üniversite kampüsüne ihtiyacımız var. Gerekli düzenlemeler yapılarak, yani halkın ve belediyelerimizin hakları korunarak kalan alanın Demokrasi Üniversitesi'ne bedelsiz olarak devredilmesini talep ediyoruz" dedi.

"KUPON ARAZİ DEĞİL HALKIN ARAZİSİ"

Devir işlemini yapanların bölgeye sadece rant gözüyle baktığını öne süren Işık, “Devir işlemini gözünü kırpmadan yapanlar bu alanı gelip de görmeyi, kağıt üzerinde bile olsa incelemeyi lütfetmemişlerdir. TOKİ'nin yaratacağı rantın ışıltısı gözlerini karartmış olmalı ki halkın toprağından koparılmasının acısını da hissetmediler. Bugün buradayız çünkü bu toprakların TOKİ'ye bedelsiz devredilen kupon konut arazileri olmasını istemiyoruz. Burası kupon arazi değil, halkın arazisi" diye konuştu.

Toplantıda konuşan Uzundere Cemevi dedesi Elvan Çelen ise “Bu yapılan adaletsiz bir uygulamadır. Bizler adalet istiyoruz. Cemevimizin arazisinin TOKİ'ye verilmesine şiddetle itiraz ediyoruz. Cemevimiz için sonuna kadar direneceğiz" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzundere'de TOKİ tepkisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  15:44
 • Akşam
  17:59
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı