İZMİR HABERLERİ

Uzundere kentsel dönüşümde kuralar çekildi

DHA
08.04.2016 - 16:35Son Güncelleme : 08.04.2016 - 16:36
DHA

Uzlaşmayla kentsel dönüşüm başlıyor

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi'nin hak sahipleriyle uzlaşma sağlanan ilk etabında 280 konut ve 33 işyeri için kura çekimi yapıldı.

Belediye Yasası'na dayanarak uzlaşmayla yerinde kentsel dönüşüm projeleri hazırlayan ve süreçleri başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi toplam 32 hektarlık alanı kapsayan Uzundere projesinin ilk etabı için belediye meclis salonunda hak sahipleriyle Noter huzurunda kura çekimini gerçekleştirdi. Uzundere Projesi ilk etabın ilk kurasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu çekti. Kura öncesi konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümdeki ilk ilkelerinin yerinde dönüşüm olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Bizim uyguladığımız yöntemle şimdiye kadar Türkiye'de bir tane kentsel dönüşüm yapılmadı. İlk defa sizlerin sayesinde yapılacak. Bunda biz başarılı olduğumuz zaman bunun arkası çorap söküğü gibi gelecek ve kentimiz en kısa zamanda kalkınacak. Büyükşehir Belediyesi'nin kentsel dönüşüm için koyduğu ilkeler var. Bir hak sahibi, yaşadığı yerde konutunu alacak. Yani yerinde dönüşüm olacak. Ne hak ediyorsa mahallesinde alacak. Bu birinci kural. Bir değer artışı varsa hak sahipleri yararlanacak. Belediye olara bir kuruşluk kar, hizmete katılım hiçbir şey beklemiyoruz. Bu bine konutlar kaça yapılır, ihaleyle verilecek, sizin bugün kurasını çektiğiniz konutlar size verilecek gerisi de inşaat ederi olarak müteahhide kalacak. Ama belediye bundan bir kuruş bile kazanmayacak" dedi.

Kenti planlamanın bir bilim olduğunu artıları-eksileri olduğunu hatırlatan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Ne gök bedava ne yer bedava. Eğer biz bir daha binaları yıkıp bugünkü işin bir daha başımıza gelmemesi için öyle bir planlama öyle bir düzenleme yapmalıyız ki 100 sene sonra evler kullanılmaz hale gelse bile orada sizin çocuklarınız, torunlarınız hiçbir şey kaybetmeden inşaat yapabilmeli. Yani 50-100 yıllık kenti planlamamız gerekiyor Biz bunu yapmaya çalışıyoruz. Bugün dairelerinizin değerini sizler de bizler de biliyoruz. Zaten oraya büyük fuar alanı yaparak oranın değerini artırdık. ESBAŞ büyüyecek. Orası bizim en hızlı gelişecek ve dönüşecek yerimiz" dedi.

Kentsel dönüşümde hak sahiplerinin rızasının olmasının kendileri için olmazsa olmazlardan birisi olduğunu vurgulayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Rıza olan yerde dönüşümü yaparım. Rıza olmayan yerde yapmam. Bizim uyguladığımız yöntemle şimdiye kadar Türkiye'de bir tane kentsel dönüşüm yapılmadı. İlk defa sizlerin sayesinde yapılacak. Bunda biz başarılı olduğumuz zaman bunun arkası çorap söküğü gibi gelecek ve kentimiz en kısa zamanda kalkınacak. Daha iyi konutlar yapacağız. Kentimiz zenginleşecek. Hep beraber biz de zenginleşeceğiz. Adaletten ayrılmadan, eşit davranarak, öyle bir kentsel dönüşümü uygulayıp Türkiye'nin önüne koyarak; 'bu iş namusuyla, şerefiyle böyle yapılır' deme fırsatını verdiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Selvitopu ;"Kentsel dönüşüm için milat"

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu bugünün İzmir için çok önemli olduğunu belirterek, “Bugün Türkiye'de kentsel dönüşümün en sağlıklı bir şekilde başladığı bir gün olarak kabul edilebilir. Kentsel dönüşüm için milattır" dedi. Bu projenin Türkiye'de kentsel dönüşümün nasıl olması gerektiği yönünde bundan sonraki çalışmalara ışık tutacağına inandıklarını söyleyen Selvitopu, “Bu proje gerçekleştiğinde İzmir'deki bir çok kentsel dönüşüm alanının da sorunların giderileceğine, çalışmaların önünün açılacağına inanıyoruz. Türkiye'de gerçek anlamda alt yapısı olan özellikle hukuksal anlamda alt yapısı olan bir kentsel dönüşüm projesi, sağlıklı bir şekilde başlatılmış ve büyümüş olacak. Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karabağlar'da Uzundere ve Yurtoğlu mahallerindeki 32 hektarlık alanı kapsayan kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk etabında hak sahiplerinin tamamıyla uzlaşma sağlayarak yapım ihalesi aşamasına geldi. Dönüşümün ilk etabı Uzundere Mahallesi'ndeki 12 bin 809 metrekarelik iki adada, 280 konut ve 33 iş yeri ile 44 bin 345 metrekare inşaat alanını kapsayacak. Dokuz bloktan oluşan iki adada, büyüklükleri 68 ile 131 metrekare arasında değişen 2+1 ve 3+1 olmak üzere farklı konut tipleri yapılacak. İş yerlerinin büyüklükleri ise 30 metrekare ile 230 metrekare arasında değişecek. Proje tamamlandığında 32 hektar alanda 3500 birim konut / konut altı ticaret ile merkezi iş alanında ticaret, ofis ve otel kompleksi bulunacak. Rekreasyon alanında ise projesi Karabağlar Belediyesi ile birlikte yürütülen; gençlik merkezi, buz pisti, yarı olimpik yüzme havuzu, basket-futbol sahaları, tenis kortu ve eğitim ağırlıklı spor kompleksi ile sosyal-kültürel merkezler, pazar alanı, otopark, daha fazla yeşil alan oluşturulacak. Kentsel dönüşüm alanı yenilenmiş alt yapısı ile yakın çevresi için çekim merkezi olacak.

Utku BOLULU İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Uzundere kentsel dönüşümde kuralar çekildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 16 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzundere kentsel dönüşümde kuralar çekildi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:11
  • Guneş
   06:49
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:44
  • Akşam
   19:22
  • Yatsı
   20:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı