Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzundere Beldesi köy yapıldı halk isyan etti

  Hürriyet Haber
  13 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ocak 1999 - 00:01

  Terör olayları yüzünden 3 yıl önce yaşanan göçle birlikte boşalan Hakkári'nin Uzundere Beldesi'nin İçişleri Bakanlığı'nca, yasal koşulları oluşturmadığı gerekçesiyle beldelikten çıkarılması tepkiyle karşılandı. Hakkári'de toplanan Uzundere halkı, protesto gösterisi yaptı. İçişleri Bakanlığı'nın Uzundere Beldesi'yle ilgili karar, dün Hakkári Valiliği'ne faksla bildirildi. Uzundere Beldesi'nde şok etkisi yapan kararı protesto etmek için dün saat 11.30'da Hakkári'ye gelen 150 kişilik grup, Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Uzundere Belediye Başkanı ANAP'lı Şaban Alkan'ın da aralarında bulunduğu grup, sloganlar atarak Hakkári Valiliği'ne yürüdü.

  Güvenlik güçlerinin uyarısına rağmen yürüyüşe devam eden göstericilerden Belediye Başkanı Şaban Alkan'ın da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen bu kişiler ifadelerinin alınmasından sonra serbest bırakıldı.

  CHP Hakkári eski Milletvekili Esat Canan, kararı haksızlık olarak değerlendirdiklerini belirterek, ‘‘Uzundere belde halkı evinden, yurdundan edilmiştir. Tüzel kişiliğinin ortadan kaldırılması büyük haksızlıktır. Mağdur edilen bu insanlara devletin sahip çıkacağına inanıyorum’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı