YALOVA HABERLERİ

Uzun, "Ülkede Yaşlı Sayısı Artıyor"

IHA
01.10.2015 - 16:39Son Güncelleme :

YALOVA AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRÜ HİLMİ UZUN ÜLKEDE YAŞLI SAYSININ ARTTIĞINI SÖYLEDİ.

IHA

Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi Uzun, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nü kutlayarak, ülkemizde yaşlı sayısının arttığına dikkat çekti.
1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi Uzun ülkemizde ki istatistiki verileri kamuoyu ile paylaştı. Uzun ülkemizdeki yaşlı sayısının arttığını dile getiren Uzun mesajında şu sözlere yer verdi;
"Her insan için değişik anlam ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1982 yılında 1 Ekim ’Dünya Yaşlılar Günü’ olarak ilan edilmesiyle birlikte; 1983 yılından buyana ülkemizde de 1 Ekim ’Dünya Yaşlılar Günü’ olarak kutlanmaktadır. Tüm Dünya’da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus oranı her geçen gün artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) verilerine göre; 65 yaş ve üstü nüfus oranı 2013 yılında yüzde 7,7 iken nüfus projeksiyonlarına göre 2023 yılında yüzde 10,2, 2050 yılında yüzde 20,8 ve 2075 yılında ise yüzde 27,7’ye yükseleceği tahmin edilmektedir. Yine TÜİK kayıtlarına göre; Türkiye’de doğuşta beklenen yaşam süresi toplamda 76,3, erkeklerde 73,7 ve kadınlarda 79,4 yıldır. Yaşlı nüfusuna ilişkin veriler böyle iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızca belirlenen yaşlılık politikamız, sosyal hakları öne çıkaran, ayrımcı olmayan, aile ve hanenin de sosyal sisteme dâhil edildiği etkin ve üretken yaşlanmayı hedefleyen, yaşlının kapasitesini artırmaya yönelik düzenlemeleri öngören ve yaşlılarımızı sosyal çevresiyle bir bütün olarak değerlendiren sosyal bir anlayışa dayanmaktadır. Bu anlayıştan hareketle; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ilimizde sosyal ve ekonomik yoksunluk yaşayan yaşlılarımıza toplam 150 kapasiteli 2 adet huzurevimizle hizmet vermekteyiz. Yaşanmışlıklarıyla geçmişimiz; örnek aldığımız tecrübeleriyle geleceğimiz olan tüm büyüklerimizin ’1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’ nü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz"

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yalova haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yalova ilinden Uzun, "Ülkede Yaşlı Sayısı Artıyor" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2015 tarihinde saat 16 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzun, "Ülkede Yaşlı Sayısı Artıyor" haberi güncellenecektir.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı