Teknoloji Haberleri

  Uzun pasaport kuyruklarını sona erdirecek teknoloji

  Hürriyet Haber
  14.06.2017 - 10:01 | Son Güncelleme:

  İngiliz şirketi ObjectTech, dünyanın en kalabalık havalimanlarından Dubai Uluslararası Havalimanı için özel bir yüz tanıma sistemi geliştirmek üzere görevlendirildi.

  2020'de uygulamaya girmesi hedeflenen sistemde yolcular bir tünelde yürürken yüzleri lazerlerle taranacak. Sistemin tanıyıp onay verdiği kişiler, pasaport sırasına girmeden doğrudan valizlerini almaya gidebilecek.

  "Biyometrik gümrük" olarak nitelenen bu teknoloji, İngiltere'deki havalimanları tarafından da yakından takip edilecek. Her gün 100 binden fazla kişinin kullandığı Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda uzun pasaport sıraları var.

  ObjectTech şirketinden Tom Morgan, yüz tanıma sisteminin tanıyamadığı kişilerin tünel çıkışında pasaport kontrolüne alınacağını belirtti.

  Sistem için yaratılan dijital pasaport, parmak izi, iris taramaları ve yüz tanıma verileri de dahil olmak üzere, elektronik pasaporttaki bilgileri içerecek.

  Her ay 8 milyon kişinin kullandığı Dubai Havalimanı'ndaki yolcu sayısının 2020 Expo etkinliği nedeniyle artması bekleniyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı