Dünya Haberleri

DÜNYA

  Uzun ömür köyünden tüyolar

  DIŞ HABERLER
  24.06.2017 - 23:50 | Son Güncelleme: 24.06.2017 - 23:50

  AMERİKALI kardiyolog John Day, Çin’in ‘uzun yaşam köyü’ diye bilinen Bapan köyündeki yaşlıların sırlarını bir kitapta topladı.

  ‘Uzun yaşam planı’ isimli kitap temmuz ayı başında ABD’de piyasaya çıkıyor. Bapan’da insanlar yavaş bir şekilde yaşlanıyor. Ne kalp hastalığı, ne kanser var. Demans hastalığı hiç duyulmamış. Burada her yüz kişiden biri 100 yaşının üstünde. Oysa ABD’de her 5.780 kişiden biri ancak yüz yaşının üstüne çıkabiliyor. Bapan köylüleri, sağlıklı olmak için egzersiz yapma peşinde değil, ancak hareketli bir hayat sürüyorlar. Neredeyse hayatlarının her dakikası hareket halinde geçiyor.

  ANAHTAR KELİME: GÜLÜMSE

  107 yaşındaki Mawen yüzünde gülümseme eksik olmayan bir yaşlı. Zor zamanlarda bile gülümseyip gülümsemediği sorulduğunda “Esas o zaman gülümsemek önemli, öyle değil mi” diye yanıt veriyor.

  YAPTIĞINDAN TATMİN OL

  50 yaşında tarlada çalışan Li Yu, işinin zor olduğu söylendiğinde şu yanıtı veriyor: “Evet zor bir iş. Ama eve gittiğimde işimin ne kadar zor olduğunu düşünmüyorum. Gün içinde yaptıklarımdan tatmin duyuyorum.”

  OYUN OYNAMAYI UNUTMA

  Modern hayatta insanlar egzersiz yapıyor, koşuyor, ancak oyun oynamıyor. Bapan köylüleri ise oyunu hayatlarının içinde yaşıyorlar. 107 yaşındaki Mawen, tarlalarda çalıştıklarında eşiyle birlikte şarkı söylediklerini anlatıyor. Egzersizi siz de bir oyuna çevirebilirsiniz. Mesela akıllı telefondan ne kadar yürüdüğünüzü takip etmek bir oyuna dönüşebilir.

  AŞLILIĞI KABULLENİN

  ABD’de 2002’de yayınlanmış bir araştırma, yaşlanma sürecini kabul edenlerin daha iyi bir hayat sürdüğü ve daha uzun yaşadığını ortaya koymuş. John Day’in Bapan’da bir araya geldiği yaşlıların tümü, hayatlarının en iyi evresini geçirdiklerini söylemiş. m DIŞ HABERLER

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı