Uzun hatlar oturdu THY 193 milyon lira kâr etti

Hürriyet Haber
04.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk Hava Yolları’nın (THY) ikinci çeyrek net kârı 193.3 milyon lira ile 140.4 milyon lira olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

THY’nin ilk yarı satışları yüzde 36 artarak 6.7 milyar liraya ulaşırken, net kârı bir önceki yıla göre yüzde 142 artarak 164 milyon lira oldu. THY’nin bu performansında kambiyo gelirleri ve havacılık dışındaki aktiviteler önemli rol oynadı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 170.6 milyon lira zarar açıklamıştı.

THY’nin Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, şirketin ikinci çeyrekteki satış gelirlerinin yüzde 37 artışla 3.84 milyar lira olduğunu belirterek,  “İkinci çeyrekte elde edilen 271 milyon TL esas faaliyet kârı ile yılın ilk yarısında 52 milyon TL esas faaliyet kârı elde edildi” ifadesini kullandı.  THY Genel Müdürü Temel Kotil, “Geçen yılın ilk iki çeyreğinde büyük bir yatırım yapmıştık.

Yatırımımız uzun hatların frekanslarını ve uçuş nokta sayısını artırmıştı. O da geçen yıl şirkete bir yük olarak gelmişti ve bunu da geçen yıl paylaşmıştık. Bu sonuçlar gösteriyor ki; bu uzun uçuşlu hatlar oturdu ve kendilerini geri ödüyorlar. Bu şirketimizin daha gelişmiş bir hale geldiğini gösteriyor” dedi.  THY’nin açıklamasına göre İlk yarıda 18 milyon yolcu taşındı, yolcu sayısında yüzde 20 artış sağlandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı