Ege Haberleri

  Üzümün altın yılı

  Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
  05.09.2015 - 16:08 | Son Güncelleme:

  MANİSA Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, geçen yıl borsada en fazla 3 buçuk lirayı bulan çekirdeksiz kuru üzüm fiyatlarının şuanda 5 buçuk ile 6 lira 40 kuruş arasında değiştiğini belirterek, "Bu yıl üzümün altın yılı. Üretici ihtiyacı olduğu zaman, ihtiyacı olduğu kadar satsın" dedi.

  Türkiye'nin üzüm ambarı olan Manisa'da üzümler kesilip, sergiye çıktı. Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, hasat döneminin bu yıl çok kısa sürdüğünü belirterek, rekoltedeki kayıptan dolayı hasat döneminin bittiğini ifade etti. Kaçire, borsada 5 buçuk ile 6 lira 40 kuruş arasında değişen fiyatların talebe göre değişebileceğini ifade etti.

  Rekoltenin gerçekten çok düşük olduğunu dile getiren Kaçire, bu nedenle rakamların yükseldiğini söyledi. Kaçire, "Üzüm fiyatlarının bu yıl kim ne olacağını bilemez. Bu yıl üzüm çok az. Önümüzdeki yıla sıfır stok ile gireceğiz. Elimizde hiç üzüm olmayacak. Depolar sıfırlanacak. Eskiden bir sonraki seneye üzüm kalırdı. Kalite bakımından ise güzel bir üzüm var. Bağda kalan asmaya çiftçimiz güzel baktı. Fiyatlar şuanda 6 buçuk lira civarında. Organik üzüme 8 buçuk lira verenler var. Üzümün rekoltesinin düşük olduğu bir dönemde üzüm fiyatını kestirmek zordur. Üretici istediği fiyatı bulduğu zaman ihtiyacı kadar üzümü satsın. Geçen seneye göre fiyatlar iyi. Ancak arz ve talep yaratmamız lazım" diye konuştu.

  Üzümü bu yıl sarı altın olarak tanımlayan Kaçire, üzümün altın yılını yaşadığını söyleyerek hem üreticinin hem de ihracatçının bunun bilincinde olmasını istedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı