Ege Haberleri

  Üzümde dalından ambara kadar sigorta

  Nermin UÇTU / MANİSA, (DHA)
  23.09.2015 - 14:50 | Son Güncelleme:

  MANİSA Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, Sarıgöl'deki aşırı yağışlarda sergideki üzümlerin zarar gördüğünü belirterek, "TARSİM'in sigortası dalından kesildiği anda bitiyor. Biz üzümün dalından ambara kadar sigortalanmasını istiyoruz. Üzümler sergide de sigortalı olsun" dedi.

  Üzümde dalından ambara kadar sigorta

  Manisa'da geçtiğimiz gün yaşanan şiddetli yağış nedeniyle Sarıgöl'de sergilerdeki üzümler büyük zarar gördü. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Manisa Ziraat Odası Başkanı Mustafa Kaçire, hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, üzüm üreticisinin şanssız bir yıl geçirdiğini söyledi. Kaçire, "Bu yıl üst üste doğal afetlere maruz kaldık. Allah inşallah bundan sonrasından korur. Üzümde rekoltenin tahmin edilen gibi olmadığını söylemiştik. Yarın sabah ne olacağını bilmiyoruz. Sarıgöl'de sel sergilerdeki üzümleri etkiledi. Dün yaşanan fırtına nedeniyle çok zarar oldu. Seralar bozuldu. Hasar tespitleri devam ediyor. İnşallah umduğumuzun altında bir zarar ile karşılaşırız. Kesin çalışma yapılmadan tahmini bir değer veremeyiz" diye konuştu.

  Her yıl üzüm sergilerinde bu durumun yaşandığına dikkat çeken Kaçire, TARSİM sigortasının sergideki üzümler için de geçerli olmasını istedi. Bunun için çalışma yapacaklarını dile getiren Kaçire, "Üzüm dalındayken teminat altında. Dalından kestiğimiz ve sergiye yatırdığımız an teminattan çıkıyor. Biz sergiye kadar teminatın olmasını talep ediyoruz. Çuvala girip, ambara gidene kadar teminat altında olmasını istiyoruz. Türkiye Ziraat Odaları Birliği'ne ve TARSİM yönetimine ileteceğiz. İnşallah önümüzdeki dönem havuz sisteminde bunları teminat kapsamına aldırırız" dedi.
  Kaçire son olarak TARSİM tarafından hasar teminatlarının yatırılmaya başlandığını bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı