ANKARA HABERLERİ

Üzüm topladı pekmez kaynattı

Hürriyet Haber
02.10.2017 - 15:09Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Kalecik’teki Bağ Bozumu Şenliği’nde üzüm toplayıp, bağ ateşinde pekmez kaynattı.

Hürriyet Haber

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin geleneksel Bağ Bozumu Şenliği, bu yıl da üniversitenin Kalecik Bağcılık Araştırma ve Uygulama İşletmesi’nde gerçekleşti. Rektör Erkan İbiş ile öğretim üyelerinin de üzüm topladığı şenlikte, ezilen üzümün suyu bağ ateşinde kaynatılıp pekmez yapıldı.
Üniversitenin 174.5 dekar alana sahip üzüm yetiştirme istasyonunun, Orta Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin de üçüncü büyük milli koleksiyon bağına sahip olduğu belirten Rektör İbiş, “Bağ bozumunda müthiş bir tarihi derinlik var. Kafkaslardan Anadolu’ya gelen, 5 bin yıldır da Anadolu’da sürdürülen bir gelenek. Binlerce yıllık derin tarih içinde milyonlarca öykü, yaşam, toplum, aile var. Bu şenlik, birçok değeri de yine dünden bugüne taşıyor. Bağ ve bağ bozumu; kültürden sanata, edebiyattan şiire ve türkülere kadar pek çok esere konu olmuş masadaki sevincimiz adeta. Burada 120’den fazla asma çeşidimiz var. Bu alan bilim, eğitim amaçlıdır. Burada çok insanın emeği olmuştur” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Üzüm topladı pekmez kaynattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2017 tarihinde saat 15 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üzüm topladı pekmez kaynattı haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Ekim 2018, Çarşamba
 • İmsak
  05:16
 • Guneş
  06:39
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:36
 • Yatsı
  19:54
Sayfa Başı