KİLİS HABERLERİ

Üzüm Rekoltesi Düşük

IHA
01 Eylül 2015 - 10:18Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 10:19

KİLİS ZİRAAT ODASI BAŞKAN VEKİLİ MEHMET ÜMİT DELİ, ÜZÜM REKOLTESİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

IHA

Kilis Ziraat Odası Başkan Vekili Mehmet Ümit Deli, Kilis ve yöresinde son 3 yıldan beri üzum üretiminde düşük rekolte yaşandığı söyledi.
Ziraat Odası Başkan Vekili Mehmet Ümit Deli, bağcılığın da diğer ürünler gibi desteklenmesini defalarca talep ettiklerini ifade ederek, bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların yapılarak İlgili merciler nezdinde girişimlerde bulunulduğunu, ancak bir türlü sonuç alamadıklarını söyledi.
Kilis ve yöresinde son 3 yıldan beri üretimde düşük rekolte yaşandığı sözlerine ekleyen Deli, “Üzümün de diğer tarım ürünleri gibi destekleme kapsamına alınmasını istiyoruz” dedi.
Üzüm üreticisinin ürününü maliyet fiyatının çok altında sattığını ve bu yıl için taban fiyatının maliyetin üzerinde tutulması gerektiğini belirten Deli, “Bu yıl çiftçilerimiz hak ettikleri taban fiyatını azda olsa almalıdırlar. Kilis’te bağların bu yıl geçen yıllara nazaran verim düşüklüğünden dolayı rekoltenin de yüzde 50 oranında düşüktür. Tekelin özelleşip destekleme alımı yapmamaya başladığından beri çiftçilerimizde üzümü satamama paniği başlamış olup; ‘üzümümü satayım da ne olursa olsun’ havası oluşmuştur. Oysa bölgemizde şu ana kadar dalında kalmış üzüm görülmemiştir.12 ay oluşması için yüzüne bakılan üzümlerimizi panikleyip fiyatsız satmak çiftçilerimizin 8 yıldır zararına olmaktadır. İlk satışı yapanlar kendisine olduğu gibi komşusuna da zarar vermektedir. Üzüm rekoltesi az olduğundan bu yıl üzüm satma sorunu olmayacaktır” dedi.
Deli, üzümde hasat döneminin başlamasıyla birlikte üreticileri uyardıklarını ifade ederek, “Üzüm üreticilerinin üzümlerini mümkün olduğu kadar peşin satmalarını istiyoruz. Tanıdıkları ve bilinen alıcılara verilmesini istiyoruz. Geçmiş yıllarda birçok üreticimiz parasını alamadı” diye konuştu.
“Ürününe ve Emeğine Sahip Çık” sloganı ile 2015 üzüm hasat sezonunu başlattıklarını söyleyen Deli, üzüm üreticilerinin ürünlerini hemen pazara indirme konusunda acele etmemeleri hususun da uyardıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kilis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kilis ilinden Üzüm Rekoltesi Düşük hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Eylül 2015 tarihinde saat 10 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Üzüm Rekoltesi Düşük haberi güncellenecektir.

KİLİS İLÇELERİ
  KİLİS NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:59
  • Guneş
   05:43
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   20:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı