Ege Haberleri

  Üzüm bağları naylona girecek

  Burcu TANER, (DHA
  14.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Egeli üreticiler iklim değişiklikleriyle birlikte yağışlardaki düzensizliklerden kaynakanan sıkıntılara çözüm arıyor. İlk etapta bağların üstü örtülecek.

  SON üç yıldır hava koşullarından dolayı üzümde rekolte sorunu yaşandığını söyleyen İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Üyesi Tayfur Gürcan, ilkbahar ve sonbaharda bağların üzerini örteceğini belirterek “Küresel ısınma rahat bırakmayacak. Başka çaremiz kalmadı. Özellikle kuru üzüm üreticisi hava şartlarından dolayı istediği ürünü alamıyor. Hem nitelik, hem nicelikte düşüş var” dedi.

  Tablo kötüleşiyor

  Buna çözüm olarak bu kış Kemalpaşa’da sofralık, şaraplık ve kurutmalık olarak ürettiği üzüm bağlarının üstünü örteceğini anlatan Gürcan, “Bu konuyla ilgili fizibilite çalışmasını tamamladık. Bu yıl bunu deneyeceğiz. Tablo giderek kötüleşiyor. Anlaşıldı ki küresel iklim değişiklikleri bizi rahat bırakmayacak. 1-1.5 metrelik naylon örtülerle bağların üzerini kapatarak çözüm bulmaya çalışacağız. Bu projede başarılı olursak, maliyetler de uygun olursa İTB kanalıyla diğer üreticilere de yaygınlaştıracağız. Şu anda üretici sıcak bakıyor” dedi.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı