GeriSpor "Üzülüyorum ama 2016 beni bekliyor"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Üzülüyorum ama 2016 beni bekliyor"

"Üzülüyorum ama 2016 beni bekliyor"
refid:20073729 ilişkili resim dosyası

İstanbul'da düzenlenen Balkan Salon Atletizm Şampiyonası'nda sırıkla atlamada 3.61 metreyle Yağmur Damla Demiralp'e ait genç kızlar Türkiye rekorunu 4 metreye çeken Buse Arıkazan, 14. Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nı tribünden izleyecek olmanın burukluğunu yaşadığını, ancak 2016 yılında düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için umutlu olduğunu söyledi.

Sırıkla atlamada, şampiyona öncesinde Ataköy Atletizm Salonu'nda uluslararası test müsabakası niteliğindeki Balkan Şampiyonası'nda 4 metrelik derecesiyle dikkatleri üzerine çeken 18 yaşındaki Buse Arıkazan, antrenör Tayfun Aygün ile çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

Balkan Şampiyonası'nın ardından Dünya Şampiyonası'nı hedef olarak önüne koyduğunu dile getiren genç sporcu, “Maalesef kısmet olmadı. Sonuncu olmak değil orada yarışmak bile benim için önemliydi. Şampiyonada yarışamayacağım için üzülüyorum ama bu son değil. Belki de bir başlangıç. Dünya Şampiyonası'nda yarışamayacağım ama 2016 beni bekliyor. Çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu yaz Gençler Dünya Şampiyonası var. Barcelona'da düzenlenecek şampiyonaya katılma barajını geçtim. Orada iyi dereceler atlayıp ilk üçe girmeyi hedefliyorum” dedi.

Antrenör Aygün

Antrenör Tayfun Aygün ise Buse Arıkazan'ı sırıkla atlamada iyi bir geleceğin beklediğine inandığını dile getirdi. Buse Arıkazan'ı 13 yaşından beri çalıştırdığını dile getiren Aygün, şöyle konuştu:
“Ortaokul öğretmeni Bayram Demir, Buse'ye atletizm sahasına getiriyordu. Ona, 'Bu kızdan iyi sırıkla atlamacı olur. Onu ben çalıştırayım' dedim. O da kabul etti. Yavaş yavaş, acele etmeden, temel eğitimleri verdik. Sırıkla atlama uzun vadeli bir spor. İyi bir sprinter ve cimnastikçi olmak gerekiyor. Vücut koordinasyonu üst seviyede olmalı. Ayrıca sırık tekniğini de geliştirmek gerekir. Buse iyi bir temel eğitim aldı. Başarılar gelmeye başladı. Ondan çok umutluyuz.”

Genç sporcunun Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda yarışmasını istediğini, ancak sporcunun milli takım kadrosuna alınmadığını kaydeden Aygün, “(Sıfır çekerse basın ne yazar?), (Kötü derece elde ederse sporcunun morali bozulabilir) diye düşünmüş olabilirler. Bu sporcunun psikolojisini ben biliyorum. Yarışmak istiyordu. Buse'nin çıkıp orada büyük isimlerle yan yana olması, aynı atmosferi yaşaması bile ona çok şey katacaktı. Yurt dışındaki bir müsabakaya sporcunuzu göndermeyebilirsiniz ama buradaki müsabakada genç sporcularınızı yarıştırmamanız ne kadar doğru?” diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle