Gündem Haberleri

  Üzmez'e tahliye yok

  Nail KAHRAMAN / BURSA (DHA)
  13.10.2008 - 15:51 | Son Güncelleme:

  Bursa'da 14 yaşındaki B.Ç.'ye tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez'in (78), tutukluluğunun kaldırılması için yaptığı başvuru reddedildi.

  Üzmez'in geçtiğimiz hafta Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne 7 sayfalık dilekçeyle yaptığı başvuruyu değerlendiren 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi bu talebi reddedip, dosyayı bir üst mahkeme olan 5'inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Üzmez'in tahliye talebini değerlendiren üst mahkeme, suçun niteliğini gözönünde bulundurarak talebin redddine karar verdi.

   

  Geçtiğimiz Nisan ayında Mudanya'daki yazlık evine getirdiği B.Ç.'ye cinsel tacizde bulunduktan sonra, B.Ç. ve annesi Livaze Ç. ile birlikte yakalanan Vakit Gazetesi Yazarı Hüseyin Üzmez, anne Livaze Ç. ile birlikte tutuklanarak, Bursa E Tipi Cezaevine konmuştu. Geçtiğimiz ay ilk kez hakim karşısına çıkan Üzmez ve Livaze Ç, mahkemede suçlamaları kabul etmemişlerdi. Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamada, "Allahın izniyle bu davadan beraat edeceğim. Mahkemeden tahliyemi talep ediyorum" diyen Üzmez'in bu talebi mahkeme tarafından reddilmişti.

   

  Çıktığı ilk duruşmada, daha önceki ifadelerini kesinlikle kabul etmeyen Üzmez, ifadesinde, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Mağdure İstanbul'a geldiği zaman da kendisini hiç görmedim, cinsel istismarda bulunmam söz konusu değil. Ayrıca yine mağdureye yönelik Mudanya'da işlediğim iddia olunan cinsel istismar suçlamasını kabul etmiyorum" demişti.

   

  Üzmez, mahkemede verdiği ifadesinde kendisine ilaçlı kola içirildiğini iddia ederek, "Ben mağdureyi ve ailesini tanıyorum. İnegöl'de buluşup lokantaya gitmiştim. Ben meşhur ve tanınmış bir kişi olduğumdan herkes beni tanır, selamlaşır. Sarılıp öper. Özdilek alışveriş merkezinde yemeğe gittiğimde, tanımadığım kişiler istemememe rağmen bana kola içirdi. Hatta yediğimiz yemeğin parasını da ödediler. Kolayı içtikten sonra benim midem bulandı. Rahatsızlandım. Daha sonra B.Ç, annesi Livaze ve ben Mudanya'ya gittik. Ben eve gelince ikisini lokantaya gönderdim. Saat 19.00'da yanlarına geleceğimi söyledim. B.Ç.'ye cinsel istismarda bulunmadım" şeklinde ifade vermişti.

   

  "SİZDEN BERAATİMİ DEĞİL, TAHLİYEMİ TALEP EDİYORUM"

   

  Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Küçük yaştaki kıza cinsel istismarda bulunup, ruh sağlığını bozmak" suçundan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu olarak yargılanan Hüseyin Üzmez, geçtiğimiz hafta mahkemeye gönderdiği 7 sayfalık dilekçeyle tahliye talebinde bulundu. El yazısıyla yazdığı 7 sayfalık dilekçesinde, suçsuz olduğu halde suçlu gibi gösterilmeye çalışıldığını ifade eden Üzmez, "Sizden beraatimi değil, tahliyemi talep ediyorum. Yüce heyetinizin, bu talebimi değerlendirip beni tahliye edeceğine inanıyorum" dedi.

   

  Üzmez'in talebini değerlendiren Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye talebini reddederek, dosyayı değerlendirmesi için bir üst mahkeme olan 5'inci Ağır Ceza Mahkemesine de gönderdi. CMK'nın 268/2'inci maddesi uyarınca itiraz hakkındaki görüşlerini belirtmesi istenen üst mahkeme de, suç vasfını göz önünde bulundurarak, Üzmez'in tahliye talebini reddedip, tutukluğunun devamına karar verdi. Üst mahkemenin bugün verdiği red kararının ardından, Üzmez'in tahliye umutları sona ererken, 28 Ekim'de yapılacak yargılamada yine tutuklu olarak yargıç karşısına çıkartılacak.

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı