Gündem Haberleri

  Üzmez'e ‘hürriyeti tahdit' davası

  Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)
  21.04.2009 - 15:49 | Son Güncelleme:

  BURSA'da 14 yaşındaki B.Ç. adlı kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Vakit Gazetesi yazarı Hüseyin Üzmez hakkında ‘hürriyeti tahdit' suçundan yeni dava açıldı.

  Bursa Barosu tarafından B.Ç.'nin savunmasını üstlenmesi için görevlendirilen Nevin Cambaz, 16 Aralık 2008 tarihinde Bursa 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 3'üncü duruşmada, hakkında ‘hürriyeti tahdit' suçundan ek iddianame hazırlanması için yargılamanın yapıldığı 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden talepte bulundu. Mahkeme bu talebi, yargılamanın yapıldığı mahkemenin cumhuriyet savcısına sordu. Savcılık, Üzmez hakkında bu konuda ek iddianame hazırlanmasına gerek olmadığına kararını verdi.

  B.Ç.'nin Avukatı Nevin Cambaz, savcılığın bu kararına, CMUK uyarınca Bursa'ya en yakın il olan Yalova'da Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak itiraz etti. Yalova Ağır Ceza Mahkemesi verdiği kararda, Hüseyin Üzmez'in, ‘hürriyeti tahdit' suçundan da yargılanmasına karar verdi.

  Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Abdullatif Yüksel, Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine Üzmez hakkındaki ‘hürriyeti tahdit' suçundan dava açılması için hazırladığı iddianameyi tamamlayıp, yargılamanın yapıldığı mahkemeye önceki yeni dava açtı. 15 yıla kadar hapis cezası istenen Üzmez, önümüzdeki günlerde bu suçtan hakim karşısına çıkacak. Mahkemenin Üzmez hakkındaki iki davayı daha sonraki celselerde birleştirmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı