MERSİN HABERLERİ

Uzmanlardan menopoza giren kadınlara uyarı

DHA
11.04.2016 - 13:32Son Güncelleme :

Uzmanlardan menopoza giren kadınlara uyarı

DHA

MERSİN'in Tarsus İlçesi'ndeki Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Pınar Müge Sarıkaya, menopoza giren kadınların kemik erimesine (Osteoporoz) karşı düzenli olarak kemik dansitometresi yaptırması gerektiğini söyledi.
Kemik erimesi hastalığında risk gruplarının başında menopoza giren kadınların geldiğini belirten Dr. Pınar Müge Sarıkaya, bu gruptaki kadınların kemik erimesine karşı düzenli olarak hekim kontrolünden geçmesi gerektiğini söyledi. Sarıkaya, kemik erimesi riski altındaki diğer grupları ise şöyle sıraladı:
"Yumurtalıkları alınan kadınlar, ailede kemik erimesi, omurga ve kalça kırığı öyküsü bulunanlar, yılda 2.5 santimetreden fazla boy kısalması olanlar, kemik kaybına yol açan ilaçlar kullananlar, röntgen filminde kemik erimesi veya omurga kırığı bulunan hastalar, tip 1 diyabet, böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar, aşırı sigara ve kahve tüketenler, kalsiyumdan fakir beslenenler ve 1 aydan uzun süreli hareketsiz kalanlar."
Kemik erimesinin belirlenmesinde en etkili yöntemin kemik dansitometri cihazı olduğunu ifade eden Sarıkaya, "Kemik dansitometri, kemik yoğunluğu ölçümüdür. Kemik erimesi tanısında ve kemik kırılganlık riskini belirlemede kullanılır. Kemik erimesi tanısı konulan hastalarda tedavi takibi ve etkinliğinin saptanmasında da kullanılır" diye konuştu.
Pınar Müge Sarıkaya, kemik erimesinin derecesine ve verilen tedaviye göre değişmekle birlikte yüksek riskli hastalarda 2 yılda 1 kez, düşük riskli hastalarda ise 5 yılda 1 kez kemik dansitometrisi yapılması gerektiğini kaydetti. Sarıkaya diğer yandan kemik dansitometrisinin basit, kısa süren ve ağrısız bir yöntem olduğunu, en fazla 10 dakika sürdüğünü ve herhangi bir ilaç kullanmaya gerek kalmadan çekildiğini dile getirdi.


Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin), (DHA)
TD(ÖK)(11.4.2016,FOTOĞRAFLI)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Mersin haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Mersin ilinden Uzmanlardan menopoza giren kadınlara uyarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Nisan 2016 tarihinde saat 13 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzmanlardan menopoza giren kadınlara uyarı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:24
 • Guneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:30
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı