Gündem Haberleri

  Uzmanlardan ışıklı seccade yorumu

  Fatma AKSU/İSTANBUL
  19.07.2012 - 17:27 | Son Güncelleme:

  Londra`da yaşayan Soner Özenç adlı bir Türk tarafından tasarlanan ve seccade Mekke yönüne döndükçe fosfor desenleri giderek parlayan pusulalı seccadenin dinen lüks ve israf olup olmadığı tartışma konusu oldu.

  Konuyla ilgili Hürriyet Dünyası’na konuşan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, seccadenin kullanılmasında dinen bir sakınca olmadığını belirtti. "İşin maksadına bakmak lazım" diyen Prof. Dr. Yeprem, kıbleyi şaşırmayan fosforlu seccadenin ticari amaçlı ve kolaylık sağlayan bir teknik buluş olduğunu belirtip, şöyle dedi:
  "Bunun israfla, lüksle bir ilgisi yok. Kişinin kıbleyi gösteren bir seccadede namaz kılması ne israf, ne de lüks olarak kabul edilir. Teknik bu tür buluşları hayatımızın her safhasında kullanıyoruz. İhtiyacımızı karşılıyor mu karşılamıyor mu ona bakmak lazım. Kaldı ki, kıbleyi gösteren seccadeler yeni bir şey değil. Çok eski zamanlardan beri var. Bu da bugünkü teknolojiye göre ayarlanmış bir şey. Kullanım maksadıyla ilgili düşünülmesi gerekir. Dinin bu tür detayla uğraşacak durumu yok. Dini bir hüküm olarak anlamı yok. Tamamen teknik buluşların ticari olarak piyasaya sürülmesinden ibaret.

  DİNİN ARADIĞI, NAMAZ KILINAN ORTAMIN TEMİZLİĞİ

  Dinimizin namaz kılınan ortamda aradığı şey temizliktir. Bunlar detay işlerdir. Toplumun geçerli örf ve adetleri, İslam’ın temel yasaklarına aykırı olmadığı sürece hiçbir mahsuru yok. Kullanılmasında hiç bir sakınca yok. Daha önce de kıbleyi gösteren e-pusulalar monte ediliyordu seccadelere. Kıble gösterici pusulaların monte edildiği seccadeler vardı. Bugünkü teknolojiye göre yeni ama fikir olarak yeni birşey değil. Kullanılmasında bir mahsur yok.

  İŞTE O SECCADE / WEB TV

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı