Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Uzmanlar: İyi karneye pahalı ödül vermeyin

  Hürriyet Eğitim
  23.01.2015 - 16:41 | Son Güncelleme:

  Yarıyıl tatiline çıkan öğrencilerden zayıfı olanlar bunu nasıl telafi edeceğini düşünürken, karnesi iyi olduğu için ailesinden ödül bekleyen öğrenciler de var. Uzmanlar ise, pahalı ödülden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

  18 milyon öğrenci karnelerini alıp yarıyıl tatiline çıkarken, uzmanlar sürekli kırık notlarla ilgili aileleri uyarıyor. Karnesi iyi olan öğrenci de ailesinden hediye beklentisine giriyor. Eğitimciler ve uzmanlar da ödülün bir sakıncası olmadığını belirtiyor, ancak pahalı hediyelerden uzak durulması uyarısında bulunuyor. Uzman Eğitimci Hayati Oktay’ın, ailelere önerileri şöyle:
  “Çocuklar başarılı bir karne getirdiklerinde anne veya babasından hediye beklentisi içinde olabiliyorlar. Çocuğunuz bir başarı gösterdi ise bunu ödüllendirmenin sakıncası yok. Başarıya ödül verilebilir. Önemli olan bu hediyenin ne olacağı? Pahalı hediyeler almak yerine çok sembolik ya da duygusal temelli ödül olursa daha iyi olur. Maddi değeri yüksek ödülleri kullanmak ve pahalı ödüller almak yerine ‘başarınla gurur duyuyorum’, ‘ tebrik ederim’ , başarılı olman beni çok mutlu etti’ gibi sözler daha faydalı olur.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı