İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Uzmanlar: Ekonomiler krizlere karşı artık daha donanımlı

DHA
14.09.2018 - 15:38Son Güncelleme :
Uzmanlar: Ekonomiler krizlere karşı artık daha donanımlı
DHA

Deniz Kılınç / İstanbul, 14 Eylül (DHA) – Almanya Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü’nün (Ifo) anketine göre, gelişmiş ülkelerin ekonomi uzmanları arasından yüzde 75’inden fazlası, ülkelerinin olası bir ekonomik kriz için şu an, 10 yıl öncesine göre daha donanımlı olduğunu düşünüyor.
Toplam 117 ülkeden 976 uzmanın katılımıyla gerçekleştirilen ankette, gelişmekte olan ülkelerin uzmanları ise diğerlerine göre duruma daha olumsuz yaklaşırken, gelişmekte olan ülkelerden uzmanların yalnızca yüzde 55’i ülkelerinin ikinci bir ekonomik krizle baş edebileceğine inanıyor.
Ankete Euro Bölgesi, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den katılan uzmanların yüzde 86’sı finansal sektörde reformların gerekli olduğunu vurgularken, Asya’dan uzmanların yüzde yüzde 87’si, Avrupa’nın gelişmekte olan ekonomi uzmanlarının yüzde 89’su ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan ise uzmanların yüzde 72’si reformların gerekliliğini savunuyor.
Anket katılımcılarının çoğunluğu sermaye ve likidite düzenlemelerinde ve risk yönetiminde gelişmeler görüldüğüne inanırken, Euro Bölgesi, Kanada, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den uzmanlar, finansal araçların düzenlenmesinde daha fazla şeffaflık sağlayacak reformların oluşturulduğunda ve merkez bankalarının likidite sağlamalarına olanak sağlayacak gelişmelerin görüldüğünde hemfikir olduklarını belirtti.
İleride daha fazla reformun oluşturulup oluşturulmaması konusunda ise gelişmiş ülkelerdeki uzmanların çoğunluğu, ülkelerinin ekonomik politikalarından memnun olduklarını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerin uzmanları ise, özellikle finansal otoritelerin piyasada risk oluşturan durumlara daha doğru tepki vermeleri konusunda daha sert kurallar görmek istediklerini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzmanlar: Ekonomiler krizlere karşı artık daha donanımlı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

15 Eylül 2018, Cumartesi
 • İmsak
  05:11
 • Guneş
  06:37
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:22
 • Yatsı
  20:43
Sayfa Başı