İZMİR HABERLERİ

Uzmanlar demansa dikkat çekti

DHA
29.03.2017 - 10:12Son Güncelleme :
DHA

ÖZEL Egepol Hastanesi Nöroloji Uzmanı Doktor Şule Karataş, halk arasında 'bunama' olarak da bilinen demansın kişinin günlük yaşamını etkileyen, sinsi ve ilerleyici bir hastalık olduğunu söyledi. Demans'ın genellikle ileri yaşlarda ortaya çıktığını belirten Karataş, “Demans, hafızanın yanında davranış, konuşma, alet kullanma, yer - yön bulma gibi diğer becerilerin de bozulması gibi etkilerle kendini belli ediyor" dedi.

Unutkanlığın, ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte, doktora sık başvuru nedenlerinden biri haline geldiğine dikkat çeken Dr. Şule Karataş, “Basit unutkanlıklarda bile kişiler gelecek kaygısı ve unutkanlıklarının ilerlemesi korkusuyla hemen doktora başvuruyor. Unutmayan insan yok gibidir. Gerçekte unutkanlık, çoğu zaman normal bir süreçtir ve bazen yaşın ilerlemesinin doğal sonucudur" diye konuştu. Özellikle genç yaşlarda kişilerin “Eyvah, bunadım mı" diyerek doktora başvurduklarına dikkat çeken Karataş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Unutkanlık olarak nitelendirdikleri dikkat dağınıklığı çoğu zaman, 'psödodemans' olarak da adlandırılan “yalancı demans' dediğimiz depresyonun belirtisidir. Hatta bazen günlük yaşantıdaki stres, uykusuzluk, kaygı gibi nedenler, basit yorgunluklar bile unutkanlığa sebep olabilir. Bazen de, 'yaşlıdır unutabilir' diye düşünülerek önemsenmeyen unutkanlıklar beyin damar tıkanıklığı, beyin tümörü gibi nedenlere bağlı oluşan bunamadan kaynaklanıyor olabilir. Önemli olan nokta, bu unutkanlıkların kişinin günlük yaşantısını, insanlarla olan ilişkilerini ne kadar etkilediği ve bu unutkanlıkların ne kadar sürede ve nasıl ilerlediğidir."

"HER DEMANS, ALZHEİMER DEĞİLDİR"

Nöroloji Uzmanı Dr. Şule Karataş, 'bunama' denildiğinde hemen herkesin aklına alzheimer hastalığının geldiğini, fakat her demansın alzheimer hastalığı olmadığını vurguladı.

Dr. Karataş sözlerine şöye devam etti:

“Kafa travması, beyin tümörü, beyin iltihabı denilen ensefalit, beyin damar hastalıkları, parkinson hastalığı, beyinde su toplanması denilen hidrosefali gibi birçok önemli nörolojik hastalık bu tabloya yol açabilmektedir. Bunların dışında vitamin eksiklikleri, hormon bozuklukları, metabolik bozukluklar da demansa neden olabilir. Hastanın demans tanısı almasının yanı sıra; demansa sebep olan hastalığın bulunması hem tedavi hem de hastalığın seyri konusunda yol gösterici olmaktadır. Alzheimer hastalığında kişi hatırlayamadığı için sinirlenebilir, unuttuğunu belli etmemek için yalanlar uydurabilir, unuttuğu için yoğun üzüntü duyabilir. Zamanla unutkanlıklar ve davranış bozuklukları belirgin hale gelir ve son evrede uygunsuz davranışlarla hırçınlıklar baş gösterir. Bu nedenler alzheimer hastalığında en önemli evre ilk evredir."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Uzmanlar demansa dikkat çekti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 10 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzmanlar demansa dikkat çekti haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı