ANKARA HABERLERİ

Uzmanından yakıtta tasarruf önerileri

Hürriyet Haber
01 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2011 - 23:52

SOĞUK havanın etkisini hissetmeye başladığımız şu günlerde konutlarda uygulanacak basit yalıtım ve tasarruf önlemleriyle ısınma için bütçenizden daha az pay ayırabilirsiniz.

Hürriyet Haber

Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı ve Çankaya  Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müfit Gülgeç,  Türkiye’de konutları ısıtmak ve soğutmak için  kullanılan enerji payının diğer alanlarda kullanılan toplam enerji içinde önemli  bir paya sahip olduğunu vurguladı. Evleri ve çalıştığımız ortamları ısıtmak veya  bazen de soğutmak için harcanan enerjiden tasarruf edebilmek için iç ortam  ısısını koruyacak önlemler alınması gerektiğine işaret eden Gülgeç, “Üretilen  ısının verimli olarak kullanılması, evlerdeki ısı kayıplarını azaltarak diğer bir  deyişle ısı yalıtımı ile mümkündür. Binaların yalıtılmasıyla yüzde 25’ten yüzde  50’ye varan oranlarda yakıt tasarrufu ve daha iyi ve sağlıklı bir ısınma  sağlandığı için de konfor seviyemiz artacaktır” dedi.
Gülgeç, ısı  tasarrufu için yapılabileceklere ilişkin şu bilgileri verdi:

Yalıtımı yapın

“Pencere camlarının 12 mm aralıklı çift cam yaptırılması durumunda  camlardan oluşacak ısı kayıpları yarı yarıya azalmaktadır. Pencerelerdeki hava sızıntılarını en aza indirin. Pencere kanatlarının  doğramayla birleştikleri yerleri yalıtım süngeri ile kapatın. Pencere ve kapı doğramaları ile duvar arasında bir sızıntı varsa, mutlaka  dolgu malzemeleri (alçı, sıva, macun, silikon) ile kapatın. Eğer pencerelerde panjur ve kepenk yoksa çift cam da yaptıramıyorsanız,  şeffaf naylon tabaka ile içten veya dıştan koruyucu bir örtü oluşturun. Kullanılacak mekanın büyüklüğüne uygun kapasitede ısıtıcı ve soğutucu  seçin ve kullanmadığınız mekanları boşu boşuna ısıtıp soğutmayın.

Ortamı nemlendirin

Apartman giriş kapılarını kapatın. Çift kapı veya otomatik kapama sistemi  uygulamaları ısının korunması için en kullanışlı yöntemlerdir. Konutlarda ısıtılmayan/soğutulmayan yerlere açılan kapıları sadece  kullanılması gerektiği zaman ve kısa süre ile açık tutun. Evdeki sıcaklığın çok fazla olduğu durumlarda; pencereleri açmak yerine  ısıtıcının ayarlarını düşürün. Isıtılan mekanları, ısıtıcıların üzerine su dolu kaplar koyarak  nemlendirin. Ortam havası aşırı kuru ise havayı yüzde 55 oranında  nemlendirmek kendimizi daha iyi hissetmemize neden olur. Kış aylarında, gündüzleri güneş ışığını doğrudan alan camları daha iyi  ışık alacak şekilde temizleyiniz. Güney, doğu, güneydoğu, güneybatıya bakan  pencerelerin perdelerini açık tutun. Kuzeye bakan pencerelerin perdelerini ise  (varsa panjurlar, kepenkler) kapalı tutun. Yaz aylarında ise doğrudan güneş alan  pencereleri mümkünse dışarıdan gölgelendirin; bu mümkün değilse mutlaka perde,  panjur ile kapatıp güneş ışınının iç ortamı ısıtmasını engelleyin.”

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzmanından yakıtta tasarruf önerileri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı