DÜZCE HABERLERİ

Uzmanından Kurbanlık Yatırmanın Püs Noktaları

IHA
21.09.2015 - 14:45Son Güncelleme :

UZMANINDAN SIKINTISIZ HAYVANI YATIRMANIN TEKNİKLERİ

IHA

Düzce Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Şerif Ali Karanfil, kurbanlık hayvanların eziyetsiz şekilde kesilmesi için uygulanacak teknikleri aktardı.
Kurbanın yatırılması sırasında yaşanacak kazaların engellenmesi için Alman rölef tekniğini öneren Karanfil “Bu yöntem kurban bayramında hayvanlara eziyet çektiriliyor şeklindeki tepkilerin de önüne geçmiş oluyor” dedi.
Türk Berlin ve Alman rölef olmak üzere üç yatırma tekniğinin bulunduğunu dile getiren Karanfil, en uygun yöntemin rölef olduğuna işaret ederek “Kurban malum senede bir kez ifa edildiği için hayvanı yatırmayla ilgili vatandaşlarımız sorun yaşayabilirler. Tekniğini de bilmedikleri için istenmeyen kazalar yaşanabilir. Biz burada büyük baş hayvanların yatırılma tekniklerinden bahsedip en kolay şeklini uygulamalı bir şekilde gösteriyoruz. Bununla kazaların önüne geçilmesini ve hayvanın daha az acı çekmesini ayrıca etin de daha kaliteli çıkmasını amaçlıyoruz. 3 türlü bağlama şekli var.
Bunlardan birincisi Türk usulü bağlama. Bu teknikte hayvanın 4 ayağı birden bağlanır ve tek bir hamleyle çekilerek hayvan düşürülür. Bu teknik ette deformasyona hayvandan kırıklara sebebiyet verebilir bu nedenle çok tavsiye ettiğimiz bir teknik değil. İkincisi Berlin usulü dediğimiz yatırma. Burada da üç ayak birden bağlanır ve yatırıldıktan sonra 4. Ayak bağlanır. Buda küt bir düşmeye sebep olduğu için bir takım sıkıntıları beraberinde getirebilir. Hatta bu eziyet esnasında hayvanda yorgunluk hissi uyanıp ette glikojen dediğimiz maddenin azlığına, PH dediğimiz asiditenin de çoğalmasına sebebiyet veriyor. Bu durumda da et lezzetsiz ve dayanıksız hale geliyor. Biz hayvana en az eziyet verecek şekilde yatırmalıyız. Üçüncü tekniğimiz ise en doğru olan ve Almanların bulduğu rölf tekniği. Bize 5 - 6 metre uzunluğunda bir ip gerekiyor. Öncelikle hayvanımızın başını sabit bir noktaya bağlayacağız ki kaçma hadisesi yaşanmasın. İlk düğümümüzü boynuzları arasından geçirerek yapıyoruz. Boyundan bir halka çekiyoruz. İpi göğüsten geçiriyoruz. Üç halkayı oluşturduktan sonra hayvanın arkasına geçip ipi çekiyoruz. Hayvan kendisi yatıyor. İp çekildikçe hayvan daraldığını düşünüyor ve yatıyor. Bir eziyetsiz bir yöntem. Kırık yada çıkık olmaz. Avrupa Birliğinin hayvan refahı dediği, kurbanda hayvanlara eziyet çektiriliyor dediği duruma da engel olunmuş oluyor” diye konuştu.
Şerif Ali Karanfil teknikler ile ilgili kısa bilgi verdikten sonra hayvan pazarında kurban satıcılarına rölef yatırma tekniğini uygulamalı bir şekilde gösterdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Düzce haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Düzce ilinden Uzmanından Kurbanlık Yatırmanın Püs Noktaları hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Eylül 2015 tarihinde saat 14 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzmanından Kurbanlık Yatırmanın Püs Noktaları haberi güncellenecektir.

DÜZCE NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:18
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  19:14
Sayfa Başı