Ege Haberleri

EGE

  Uzman olmayana iş vermeyin

  Burcu TANER KARATAY/ HÜRRİYET
  02.04.2016 - 10:49 | Son Güncelleme:

  İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasanın sınırlarının temmuz ayında genişleyeceğini hatırlatan Kariyer OSGB Genel Müdürü Kadir Albayrak, “Merdivenaltı şirketlerden uzak durun” uyarısı yaptı.

  İZMİR’de her ay 6 kişinin ölümüne, onlarca kişinin uzuv kaybı ve yaralanmasına yol açan iş güvenliği ihmallerine karşı sigorta işlevi gören uzman şirketleri seçerken de dikkatli olmak gerektiği ortaya çıktı. Önlem almayan firmaların 1 milyon TL’ye kadar cezayla karşılaşabileceğini belirten Kariyer OSGB Genel Müdürü Kadir Albayrak, “İşinizin sağlığını ve güvenliğini alelacele kurulmuş merdiven altı şirketlere değil uzman şirketlere teslim edin” dedi. İş sağlığı ve güvenliği henüz gündemde değilken iş hukuku alanında çalışmaya başladıklarını ve deneyimleri ile sektörde bir adım önde olduklarına işaret eden Kariyer Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) Genel Müdürü Kadir Albayrak, önümüzdeki temmuz ayından itibaren yasanın sınırlarının genişleyeceğini, sadece imalat sektörü değil mağazalardan lokantalara kadar hizmet sektöründeki işletmelerin de zorunlu olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda önlem alma zorunluluğu geleceğini söyledi.


  YARGI YÜKÜNÜ DE AZALTIYOR

  Albayrak, “Bu cezaların en önemlisi bir insanın yaşamını veya bir uzvunu kaybetmesi. Bunun yanı sıra 1 milyon TL’ye varan ciddi cezalar söz konusu. Biz alanında tecrübeli iş güvenliği uzmanı, hekim ve hemşire ile çalışıyoruz. Bunların hepsi iyi gün dostları. Yani kaza olmaması için denetim yapıyor. Ama kaza olursa üçü de devreden çıkıyor ve iş hukuku müfettişleri devreye giriyor. Müfettişlerimiz işçi ve işverenin haklarını açıklayarak konunun yargıya intikal etmesinin dolayısıyla her iki taraf açısından zaman kaybının da önüne geçiyor” dedi.


  MERDIVEN ALTI IŞ GÜVENLIĞI

  Türkiye’nin iş güvenliği konusunda dünya sıralamasında sondan 3’üncü olduğunu ve sadece İzmir ve çevresinde bir ayda 6 işçi ölümü yaşandığını hatırlatan Albayrak, “Bu ciddi bir hizmet. ‘Her şeyden önce sağlık ve iş güvenliği’ diyen firmaların yükümlülüklerini yerine getirirken sıkıntı yaşamamak için alelacele kurulmuş, merdiven altı şirketlerle değil, uzmanla çalışması gerekli. Henüz 2 yıllık bir durum söz konusu olduğu için kaliteli firmalar değil, fiyat odaklı çalışanlar tercih edilebiliyor. Bunun araştırılarak karar verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı