Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzman: Mısır Çarşısı patlaması gaz sıkışması

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

  Mısır Çarşısı'nda 7 kişinin ölümü 120 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan eylemi gerçekleştirdikleri ileri sürülen sanıkların yargılandığı davada tanık olarak dinlenen bomba uzmanı Nazmi Nuri Çelik, üç gün boyunca yaptıkları incelemelerde, olay yerinde bomba bulgusuna rastlayamadıklarını, patlamanın nedeninin gaz sıkışması olduğunu sandıklarını söyledi.

  İstanbul 4 No'lu DGM'de dün yapılan duruşmada ifade veren İstanbul Terörle Mücadele Şubesi Bomba Bürosu Amiri 20 yıllık bomba uzmanı Çelik şu bilgiyi verdi:

  ‘‘3 gün boyunca ne bir saat, ne bir pil, ne de bir kablo parçası bulabildik. Ölen ve yaralananların üzerinde de patlamanın bombadan kaynaklandığına dair hiçbir iz ya da parça elde edemedik. Her şeyden önemlisi, bir patlama merkezi bulamadık. Bu patlamanın nedeni eğer bir bomba olsaydı, orada en az 50 santim derinliğinde çukur oluşması gerekirdi. Patlamanın, büfedeki tüplerden kaynaklanan gaz sıkışması sonucu olduğuna dair rapor hazırladık.’’

  Facianın tutuklu sanıklarından Avukat Alp Selek'in sosyolog kızı Pınar Selek, Mısır Çarşısı'nda meydana gelen olaydan iki gün sonra gözaltına alındığını, ancak kendisine patlamayla ilgili hiçbir soru yöneltilmediğini ileri sürdü.

  TEPKİLİ DEĞİLİM

  DGM emanetine kayıtlı disketlerinde PKK ve Abdullah Öcalan'la ilgili araştırmaları bulunduğunu belirten Pınar Selek, ‘‘O dönemki çalışmalarım, Öcalan davasında gündeme gelen konuları doğruladı. Savaştan çıkarı olanlar, beni sosyal olarak öldürmek istiyor. Tepkili değilim, çünkü ülkemi çok seviyorum. Etkili olmak istiyorum’’ dedi. Selek'in avukatları, tahliye talebinde bulundular.

  Bu arada, davanın diğer tutuklu sanıkları, güvenlik ve sağlık açılarından sorunlu olarak nitelendirdikleri Kırklareli Cezaevi'nde savunma hazırlayamadıklarını ve bir süredir açlık grevi yaptıklarını belirterek, Gebze ya da Ümraniye Cezaevi'ne nakillerini istediler. Mahkeme, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı