ADANA HABERLERİ

Uzlaştırma Bürosu, uzlaştırdı

DHA
31.03.2016 - 15:51Son Güncelleme :
Uzlaştırma Bürosu, uzlaştırdı
DHA


ADANA Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde, onarıcı adale' sistemi çerçevesinde kurulan Uzlaştırma Bürosu geçen yıl 305 dosyada uzlaşma sağlanırken, bu yılın ilk 3 ayında ise 83 olayda taraflar arasında anlaşma oldu.
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yapılan yazılı açıklamada, Uzlaştırma Bürosu'na bu yıl 156 uzlaştırmacı görevlendirildiği bildirildi. Açıklamada, 'Hakaret', 'basit tehdit', 'basit yaralama', 'kişinin huzur ve sükununu bozma', 'taksirle yaralama' gibi uzlaşmaya tabi bazı suçlarda, şikayetçiler ve şüpheliler arasında, tarafsız uzlaştırmacılar aracılığıyla her iki tarafın da kazandığı anlaşmalar sağlandığı vurgulanarak şu bilgiler verildi:
"Toplumda mağdurların uğramış oldukları haksızlıkların ve zararların giderilmesi bakımından çok önemli bir enstrüman olan uzlaşma müessesesi ile ceza vermek yerine hem faillerin hem mağdurların topluma yeniden kazandırılması sağlandı. Gerçekleşen uzlaşmalar ile de mağdurların, zararları karşılanmasının yanı sıra, kendi talepleri doğrultusunda anlaşmaya göre bazen de eğitim kurumlarına ve çocuk yuvalarına bağışlar gerçekleşti."
UZLAŞMANIN ETKİNLİĞİNİN ATTIRILMASI EĞİTİM PROGRAMI
Bu arada, Adana'da, Türkiye Adalet Akademisi tarafından uzlaşma kurumunun etkinliğinin attırılması konusunda meslek içi eğitim programı düzenleneceği bildirildi. Adana ve çevre adliyelerinde görev yapan hakim ve Cumhuriyet savcılarının katılacağı 'Uzlaşma Kurumunun Etkinliğinin Arttırılması' eğitim programında, 'Uzlaşma Kurumu ve Ceza Adalet Sistemi İçerisindeki Önemi', 'Mağdurun Suçtan Doğan Zararının Giderilmesi ve Uzlaşma', 'Uzlaşma Kurumu için Belirlenen Uygulama Modeli ve Ceza Muhakemesinde İş Yükünün Azaltılması Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' konusunda sunum yapılacağı kaydedildi. Ayrıca, uzlaşma kurumunun etkinliğinin attırılması için mevcut mevzuat kapsamında neler yapılabileceği ve kanun tasarısındaki uzlaştırma sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda görüş alışverişinde bulunulup, tespit edilen sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin değerlendirileceği bildirildi.


ADANA, (DHA), (31.3.2016)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Uzlaştırma Bürosu, uzlaştırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2016 tarihinde saat 15 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Uzlaştırma Bürosu, uzlaştırdı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı