Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzlaşma Komisyonu: Cumhurbaşkanı Meclis'ten olsun

  Hürriyet Haber
  08 Kasım 2001 - 17:49Son Güncelleme : 08 Kasım 2001 - 17:49

  Partilerarası Uzlaşma Komisyonu`nda, Anayasa`ya, ``Cumhurbaşkanı`nın Meclis dışından seçilemeyeceğine`` ilişkin hüküm konulması istendi.

  Partilerarası Uzlaşma Komisyonu, TBMM Başkanvekili Yüksel Yalova başkanlığında yaklaşık 2 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıda, Anayasa`nın, ``Cumhurbaşkanının nitelikleri ve tarafsızlığı`` başlıklı101. maddesi tartışıldı.

  Uzlaşma Komisyonu`nda, Cumhurbaşkanlığına, TBMM üyeleri dışından aday gösterilebilmesini engelleyecek bir hükmün Anayasa`da yer alıp almaması konusu ağırlıklı olarak ele alındı.

  DYP`li Ahmet İyimaya`nın, 1924 ve 1961 Anayasalarında bu yönde düzenleme olduğunu bildirerek, eski uygulamaya dönülmesinde yarar olacağı yönündeki görüşü genel olarak destek görürken, bunun antidemokratik olabileceği değerlendirmeleri de yapıldı. Tartışmalar sonunda, parti temsilcilerinin bu öneriyi grupları ile tartışmalarından sonra bir karara varılması görüşü benimsendi.

  Toplantıda ayrıca, Cumhurbaşkanı`nın görev süresi ve ikinci kez seçilebilmesine olanak sağlanıp sağlanmaması da ele alındı. DYP`liler,Cumhurbaşkanlarının 5`er yıllık süreler için iki kez seçilebilmesine karşı çıkarken, ANAP ve SP`li üyeler, 4`er yıllık dönemler için iki kez seçilebilmenin doğru olacağı görüşünü dile getirdi. AK Parti`li İsmail Alptekin`in de ikinci kez seçilmeye karşı olduğu, SP`li MustafaKamalak`ın ise seçimin halk tarafından yapılmasını istediği bildirildi. DSP`nin de 5 artı 5 önerisinin konjonktürün değişmesi nedeniyle yeniden değerlendirilmesinde yarar gördüğü ifade edildi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`in de ikinci kez seçilmeye karşı olduğu, bu yönde bir düzenlemeyi referanduma götürmesi durumunda halkın bunu reddedebileceği endişeleri de toplantıda dile getirildi.

  Komisyon, bir hafta sonra yeniden toplanarak değişiklik teklifi üzerindeki çalışmalarını sürdürecek.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı