ANKARA HABERLERİ

Uzlaşı için son gün

Deniz GÜREL
23.01.2012 - 00:00Son Güncelleme :

Dikmen Vadisi’nde belediyeyle anlaşmayan vatandaşlara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek resti çekti: Ya bugün gelir anlaşırsınız ya da bu hafta içinde orada tek gecekondu kalmaz.

Deniz GÜREL

BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Melih Gökçek Dikmen Vadisi’nde bu hafta içinde sahipleri anlaşmaya yanaşmayan tüm gecekonduları yıkacaklarını belirterek, “Bugün mesai saati bitimine kadar ya gelip anlaşacaklar ya da bu hafta içinde bir tek bina dahi kalmayacak” dedi. Dikmen Vadisi’nde gecekonduda oturan vatandaşlara son kez çağrıda bulunduğunun altını çizen Gökçek, “2 bin kişi anlaşmış ve 350 kişi yüzünden burayı yapmayacağız dememiz mümkün değil. Vatandaşlardan rica ediyorum, sizi tahrik edecek olanlara uymayın. Siz pazartesi günü gelin. Oturup, arsa mı ev mi istiyorsunuz anlaşalım. Başka kanuni bir şey varsa o olsun” dedi. Gökçek sözlerini şöyle sürdürdü:

Kanun dışına çıkamayız

“Burada hak sahipleri 3 ayrı gruba ayrılıyor. Birincisi arsa sahibi olanlar. İkincisi 1985 öncesinde evini yaptığı için tapu tahsis belgesi sahibi olanlar. Üçüncüsü ise 1985’ten sonra inşaat yapan ve hiçbir hakkı olmayan kişiler. Birinci ve ikinci gruptaki vatandaşlarımızla anlaşmalarımızı yaptık. Bu kez de 1985’ten sonra ev yapan ve hak sahibi olmayan kişiler karşımıza çıktı. Bunlara kanun bir hak verdi. Yasaya göre ya TOKİ’den ev vermemiz gerekiyor ya da arsa vereceğiz. Biz vatandaşlarla bir araya geldik. Kanunu anlattım ve kanun dışında bir şey yapamayacağımı söyledim.

Herşeyi sorun ettiler

‘Kanuna göre Dikmen Vadisi’nden konut veremem. TOKİ’nin evlerinden vereyim veya arsa vereyim’ dedim. Hatta arsayı da 16 bin lira karşılığında teklif ettim. Ayda 83 liraya arsa sahibi olacaklar. Ama biz para veremeyiz diyorlar. Israrla Dikmen Vadisi’nden yer istiyorlar. Doğukent’ten ev verelim dedik. Gidip baktılar sosyal donatı eksikliği var dediler. Onları düzelttik. Okulu sorun ettiler.

Taahhütnameye müsade

‘Hazirana kadar idare edin’ dediler. Tamam dedik. Taahhütname verin bekleyelim dedik. Tekrar geldiler. Bu sefer de TOKİ bize indirim yapsın ya da Dikmen’den bize ev verin diye diretmeye devam ettiler. ‘Bakın benim oy depom olan Kuzey Ankara var’ dedim. Karacaören’de onlara konut verdik. Hiçbir tanesi sizin tekliflerle bize gelmedi. Herkes teklifimizi kabul etti. Eksik bir şey varsa söyleyin. Nedir istediğiniz? Ama anlatamadım. Vadi’yi silahla teslim aldılar. Bunların esas niyeti ev sahibi olmak falan değil.

Suç duyurusunda bulunduk

Orada Tarık Çalışkan var. Bu grubun liderliğini yapıyor. Kendi beyanatları var, ‘Bu mücadele ev mücadelesi değil sınıfsal mücadeledir’ diyor. ‘İdeolojik kavga veriyoruz’ diyor. ‘Sonuçta zaten benim evim var benim eve ihtiyacım yok’ diyor. Umurunda değil yani. ‘Biz tabutları hazırladık ama bunun içine kimin gireceği belli değil’ şeklinde açıklaması var. Bununla ilgili suç duyurusunda bulundum. Tarık Çalışkan yargılanıyor.”

Vatandaşı kışkırtıyorlar

Dikmen Vadisi’nde bazı art niyetli kişilerin bulunduğunu ve bu kişilerin masum vatandaşları kışkırttığını kaydeden Gökçek, şunları söyledi:
“Orada Tarık Çalışkan var. Bu grubun liderliğini yapıyor. Kendi beyanatları var, ‘Bu mücadele ev mücadelesi değil sınıfsal mücadeledir’ diyor. ‘İdeolojik kavga veriyoruz’ diyor. ‘Sonuçta zaten benim evim var benim eve ihtiyacım yok’ diyor. Umurunda değil yani. ‘Biz tabutları hazırladık ama bunun içine kimin gireceği belli değil’ şeklinde açıklaması var. Bununla ilgili suç duyurusunda bulundum. Tarık Çalışkan yargılanıyor.”

Tüm haklarını kaybedecekler

“DİKMEN Vadisi’nde yanlış yönlendilen masum vatandaşlar bu hafta içinde bütün haklarını kaybedeceklerini bilmeliler. Bugün geldiler, geldiler. Yıkıldıktan sonra hiçbir şey alamazlar. Enkaz bedeli ödeyebilmemiz için bizimle anlaşmış olmaları gerekiyor. Tüm davaları kazandık. Hukuki bir engel kalmadı. Herhangi bir sorun yok. Mahkemeler tahliye için kararı verdi. Tüm sorun 400 kişiyle kaldı. Bunlar da ya gelecekler anlaşacağız, ya da yıkım gerçekleşecek.Bu hafta da anlaşmayanların gecekondularının tamamı yıkılacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Uzlaşı için son gün haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:16
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:48
  • Akşam
   18:14
  • Yatsı
   19:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı