Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzlaşamıyoruz

  Hürriyet Haber
  29 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Eylül 2000 - 00:01

  Bankalarla ilgili KHK'yı da geri çeviren Cumhurbaşkanı Sezer'le dün 35 dakika görüşen Başbakan Ecevit, ‘‘Aramızda diyalog yok, uzlaşamıyoruz’’ dedi. Başbakan, Sezer'in kendisine, ‘‘Çok haksızlık yapıyorsunuz. Üzüntü duyuyorum. Ben her zaman diyaloğa açığım’’ dediğini de aktardı.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasında Kanun Hükmünde Kararnamelerin iadesinden kaynaklanan tartışma, dün en üst seviyeye çıktı. Cumhurbaşkanı ile Başbakan dünkü haftalık olağan görüşmede tartıştı.

  Devletin zirvesindeki bu tartışma, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında Sezer'in iade ettiği 2'nci KHK ve Cumhurbaşkanı ile hükümet ilişkilerini değerlendirilmesiyle başladı. Ecevit, Bakanlar Kurulu sonrası Çankaya Köşkü'ne çıkarak Sezer'le 35 dakika görüştü. Ecevit, Çankaya Köşkü çıkışında Bakanlar Kurulu'nun, Cumhurbaşkanı'na ültimatomu şeklinde yorumlanan açıklamalarda bulundu. İrticai faaliyetlerde bulunan memurların atılmasını kolaylaştıran KHK'yı iadesinde Cumhurbaşkanı Sezer'e , ‘‘İrticayı cesaretlendiriyor’’ suçlamasında bulunan Ecevit, dün de ‘‘Ekonomik istikrara zarar veriyor, kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koyuyor. Bakanlar Kurulu'nun çalışmalarını aksatıyor’’ sözleriyle eleştirdi.

  EKONOMİK İSTİKRARA ZARAR Ecevit, görüşmenin ardından titrek ve sinirli bir ses tonuyla yaptığı açıklamasına, Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında Sezer'in iade ettiği KHK'nın ele alındığını bildirerek başladı. Ecevit şöyle devam etti:

  ‘‘Sayın Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu ile yaşamsal önem taşıyan konularda diyaloğa ve uzlaşmaya kapalı olması, Bakanlar Kurulu'nda kaygı ile karşılanmaktadır. Bu durumun Bakanlar Kurulu çalışmalarını aksatması ve siyasal istikrarsızlık izlenimine yol açmakta, ekonomik istikrarı da tehlikeye düşürecek nitelikte bir olgudur.’’

  ANAYASA MAHKEMESİ GİBİ Ecevit, Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında KHK'larla veya kanunlarla ilgili bazı anlaşmazlıkların olabileceğini de kayda geçirdi. Ecevit, ‘‘Bunların çözüm yeri Anayasa Mahkemesi'dir. Fakat Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer, adeta kendisini Anayasa Mahkemesi yerine koymaktadır. Bakanlar Kurulu'ndaki genel izlenim budur’’ dedi. Bakanlar Kurulu'nun bu görüşünü Cumhurbaşkanı'na aktardığını da söyleyen Ecevit, ‘‘Bu durum devlet yönetiminde ciddi sorunlara yol açabilir. Bakanlar Kurulumuzun bu kaygılarını bugün Sayın Cumhurbaşkanı Sezer'e arz ettim’’ dedi.

  UZLAŞMAYA KAPALI Ecevit, Sezer'e dönük eleştirisini şöyle sürdürdü:

  ‘‘Memurlarla ilgili KHK konusunda ben Sayın Cumhurbaşkanı ile verimli bir diyalog kurmayı denemiştim. Sonuç alamamıştım. Bankalar ile ilgili KHK konusunda da bunun önemini Sayın Cumhurbaşkanı'na geçen haftaki ziyaretim sırasında arz ettim. Bu kararname ret edilirse veya geciktirilirse yaklaşık 2 milyar 250 milyon dolar tutarında mali yardımın tehlikeye düşebileceğini belirttim. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanı'nın ilgisini rica ettim. Fakat Sayın Cumhurbaşkanı yine bir diyalog kurma gereğini duymadan kararnameyi geri çevirdi. Bu durumda biz TBMM çalışmaya başlar başlamaz kararnameyi kanun tasarısına dönüştürerek Meclis'ten öncelikle geçirebilmek için gereken çabayı göstereceğiz. Fakat bu mali yardımdan çok daha önemli bir husus Cumhurbaşkanlığı ile Bakanlar Kurulu'nun uyum içinde çalışabilmesidir. Bu konudaki eksikliğin bir an önce giderilmesini dileriz.’’

  SEZER: ÜZÜNTÜ DUYDUM Ecevit, Sezer'in verdiği yanıtları da basına şöyle aktardı:

  ‘‘Kendisi bu tür yorumları çok haksız bulduğunu belirtti. Kendisinin diyaloğa açık olduğunu söyledi. Ve böyle yorumlardan üzüntü duyduğunu belirtti. Benim de temennim şu ki, eğer bu diyalog konusunda bir anlayış, üslup farkı varsa önümüzdeki dönemde bunun giderilmesi ülkemizin yararına olacaktır. Biz her konuda hükümet olarak uzlaşı yollarını aradığımızı geçmişte gösterdik. Sayın Cumhurbaşkanı ile Bakanlar Kurulu arasında da belki bir üslup farkından kaynaklanan uzlaşmazlığın ortadan kalkacağını umarım.’’

  Ecevit, Köşk ile hükümet arasındaki diyaloğun nasıl sağlanacağı sorusuna da ‘‘Efendim, bu zaman içinde kendiliğinden oluşur’ dedi.

  Köşk: Ödün yok

  BAŞBAKAN Ecevit'in ‘‘Sezer'in Köşk'e çıkmasını bir hata olarak gördüğü ve pişmanlık duyduğu’’ yolundaki DSP kaynaklı haberler, Çankaya Köşkü'nün tepkisine yol açtı. Dün akşam saatlerinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, şöyle denildi:

  ‘‘Sayın Cumhurbaşkanımız bugünkü basında Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsızlığını sorgulayacak biçimde belli çevrelere atfen yer alan beyan ve imaları üzüntüyle karşılamıştır.

  Sayın Cumhurbaşkanımızın üstlendiği görevi Anayasamızın gerektirdiği tarafsızlıkla yerine getirmek konusunda ödün vermez bir kararlılık içinde olduğundan kimsenin kuşkusu bulunmaması gerekir.

  Cumhurbaşkanı'nın Anayasa ile belirlenmiş olan görev ve yetkilerini kullanmasıyla ilgili bir konu ile tarafsızlığı arasında bağ kurul-ması kamuoyumuzda gereksiz tartışmalara yol açmaktan başka bir sonuç vermeyecektir.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı