Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzaylı mühendisler

  Gaye GÜZELAY
  09 Nisan 2004 - 21:48Son Güncelleme : 09 Nisan 2004 - 21:48

  Uzay politikamız, uzay sanayiimiz yok. Ancak İTÜ Uzay Mühendisliği öğrencileri, uçak, roket, helikopter, uydu ve bunların teknolojilerini öğreniyor.

  Bakmayın siz bizim uzay politikamız, uzay sanayiimiz olmamasına. İTÜ Uçak ve Uzay Mühendisliği Fakültesi'ndeki Uzay Mühendisliği bölümünde, 20 yıldır uzay mühendisleri yetişiyor. Fakülte Dekanı Prof. Yurdanur Tulunay, Türkiye'nin bir uzay politikası ve uzay sanayii bulunmadığı için, daha çok atmosferde uçan araçlara yönelik araştırmalar yaptıklarını belirtiyor. Mezun öğrencilerin, uzay mekiği üreten bir firmada da çalışabileceklerini belirten Prof. Dr. Tulunay, havayolları şirketleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı başta olmak üzere endüstri firmalarında, yurtdışında veya üniversitelerde çalıştıklarını söylüyor. Fakültenin amaçlarını ise şöyle sıralıyor: ‘‘Bizler, şu anda olanı öğretmekten çok gelecekte olacakları anlama yeteneğini vermeye çalışıyoruz. Mezunlarımızın, bilimsel ve teknolojik AR-GE yapmalarını istiyoruz. Hedefimiz, hava uzay bilimi ve teknolojileri alanında araştırmalar yapabilecek üretken mühendisler ve bilim adamları yetiştirmek. Ulusal hava uzay endüstrisinin yarışma gücünü artırmaya katkıda bulunacağız.‘‘

  NASA'DA ÇALIŞAN VAR

  İTÜ Uzay Mühendisliği bölümünde şu anda 163 öğrenci lisans, 29 öğrenci yüksek lisans, 12 öğrenci ise doktora öğrenimi görüyor.

  2003 rakamlarına göre, fakültenin kurulduğu 1984'ten bu yana mezun olan bin 172 öğrencinin yüzde 23'ü havayolları sektöründe çalışmayı tercih etmiş. Öğrencilerin yüzde 22'si Hava Kuvvetleri Komutanlığı, yüzde 18'i çeşitli endüstri firmalarında çalışırken, yüzde 10'u öğretim elemanı olmayı, yüzde 10'u lisansüstü eğitim yapmayı tercih etmiş. Öğrencilerin yurtdışına giden yüzde altısı ise, NASA, üniversiteler ve çeşitli özel sektör kuruluşlarında çalışıyor. Öğrencilerin yüzde biri kamuda çalışmayı seçmiş.

  2003-2004 öğretim yılında uzay mühendisliği bölümünü tercih eden 32 öğrencinin 11'i ÖSS'de ilk 20 bin, öğrencilerin 21'i ise ilk 30 bin arasında yer alan öğrencilerden oluşmuş. Öğrenciler, lise mezuniyetine göre ise ilk yüzde üçlük dilimde yer almış.


  Uydulardan mekiklere uzay hakkında her şey


  Uzay mühendisliği, dünya çevresindeki uzaydan; ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaç edinen bir mühendislik dalı olarak tanımlanıyor. Burada öğrencilere, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız uydu ve diğer uzay araçları ile roketlerin tasarımını yaparak, bu araçların görevlerini yerine getirmelerini sağlamaları öğretiliyor.

  Uzay Mühendisliği bölümünde okuyan öğrenciler, birinci sınıfta matematik, fizik kimya gibi temel dersleri, ikinci sınıfta ise termodinamik (ısı hareketlerinin incelenmesi), difransiyel denklemler gibi mühendislik alanına yönelik dersleri görüyor. Üç ve dördüncü sınıflarda alınan dersler ise üç ayrı kategoriye ayrılıyor. 'Yapı malzeme' grubunda, bir uzay aracının nasıl tasarlanacağı öğretiliyor. 'Sistem kontrol' grubunda, yörünge mekaniği ve otomatik kontrol konuları görülüyor. Üçüncü grubun inceleme alanını ise, uçak, mermi, uzay mekiği gibi nesnelerin içinde bulundukları ortamla etkileşimlerine yönelik konular oluşturuyor.

  Astronot olacağını sananlar var

  Okuduğum bölümü bilmeyen insanlara anlatmakta çok zorlanıyorum. Astronot olacağımızı düşünenler bile var. Türkiye'nin bir uzay sanayii ve politikası olmadığı için, çalışmalarımız daha çok atmosferde uçan araçlara yönelik oluyor. Ben, akışkanlar mekaniği ve aerodinamik üzerine çalışıyorum. Gazlar, sıvıların hareketleri, cisimler üzerinde yarattıkları basınç ve etkiler. Bir uçak uçarken havanın uçak üzerinde yaptığı etki gibi.

  Hedefim doktora yapmak. Daha sonra yurtdışına çıkmak istiyorum. Uzay mühendisliği alanında piyasada bir çalışma yok. Mezun olanlar, bilgisayar veya elektrik mühendislerinin yaptığı işleri yapıyor. Ben bölüme bir tanıdığımın tavsiyesi üzerine girdim. Beklentim, uzay sanayiinin oluşmasıydı.

  Türkiye’de çalışma alanı kısıtlı

  Ben doktoramı bitirdikten sonra burada akademisyen olarak kalmayı istiyorum. Türkiye'de çalışmalarımı sürdürebileceğim başka bir ortam yok. Ses hızının üzerindeki akımlar anlamına gelen süpersonik üzerine çalışıyorum. Ses hızının üstünde uçan uçaklar ve atmosfere giren uzay mekiklerinde oluşan şok dalgalarını inceliyoruz. Bu okulu bitirip de yurtdışına çıkan kişilerin başarılı olmamaları için hiçbir sebep yok. Mezunlar genelde uçak sektörüne kayıyor. Hiçbir zaman, uzay mühendisine ihtiyaç olmuyor. Ben okula girmeden önce astronomiyle ilgiliydim. Burada sadece yıldızları, galaksileri değil, işin mühendislik aşamasını öğrendim. Bölümün en güzel taraflarından biri de, akademik kadrosunun çok genç insanlardan oluşması.

  Duyanlar şaşırıyor

  Ben lisans eğitimimi uçak mühendisliği bölümünde yaptım. Yüksek lisansı uzay mühendisliği üzerine yapıyorum. Bu bölüme havacılığa meraklı olduğum için girdim. Doktoraya devam edeceğim. Yurtdışına da gidebilirim. Arkadaşlarımın çoğu havayolu şirketlerinin bakım ve teknik bölüm planlaması departmanlarında çalışıyor. Ayrıca otomotiv, havacılık ve beyaz eşya firmalarında çalışanlar da var. Okuduğum bölümün ismini duyanlar önce şaşırıyorlar. Onlara çok ilginç geliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı