« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Uzayın en hızlısı pulsar yıldız yutarken görüntülendi

Milisaniye süresi içinde kendi ekseninde dönen uzayın en hızlı oluşumlarından biri olan pulsar, bir yıldızı yutarken görüntülendi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Pulsarlar, birkaç milisaniye içinde kendi eksenlerinde döndüklerinde, yıldız yutarak nefes kesici bir hıza ulaşıyorlar. Avrupa Uzay Ajansı’nın (Esa) Gamma teleskopu Integral, şimdi böyle bir olayı görüntüledi. Samanyolu’nun kenarında yer alan ve ani parlaklığı Aralık 2004 yılında rutin bir inceleme sırasında kaydedilen pulsar IGR J00291+5934, röntgen milisaniye pulsarlar sınıfına dahildir ve her 1,67 milisaniyede bir röntgen tepisi gönderiyor.

Diğer pulsarların birçoğu birkaç saniyelik frekanslara sahip. Astronomlar pulsarların (hızla dönen yoğuşmuş nötrino yıldızları) zamanla yavaşladığını tahmin ediyorlardı. Integral verileriyle şimdi astronomların uzun bir süre önce tahmin ettiklerini kanıtladı. Pulsarlar hızlanabiliyor da

Commissariat … l’Energie Atomique (CEA) kurumunda Maurizio Falanga yönetiminde çalışan ekibin ölçümlerine göre IGR J00291+5934 pulsarının yanındaki yıldız daha şimdiden Jüpiter’in sadece 40 misli ağırlığında kalmış.

Bu iki yıldız birbirlerini iki saatte bir, çapı Güneş’ten daha küçük olan yörünge üzerinde çevreliyorlar. Pulsar, yıldızdan aldığı gazla git gide kızgınlaşarak muazzam bir enerji yansıtmakta.

"Bu cisim, benzer kaynaklara kıyasla on misli enerji yayıyor" diye açıklıyor Maurizio Falanga. Pulsardan yansıyan ışının sıcaklığı neredeyse bir milyar derece.

Bunları da Beğenebilirsiniz