Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Uzay'dan ilk üç boyutlu dünya

  Hürriyet Haber
  15 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 15 Şubat 2000 - 00:01

  Endeavour uzay mekiği, uzaydan dünyanın ilk üç boyutlu haritasını çıkarmaya başladı. Uzay mekiğinin radarları dünyayı milim milim tarıyor.

  59 metrelik vinç kolu

  NASA uzay mekiği Endeavour'u geçen cuma günü Cape Caneveral'dan uzaya yolladı. Dünyadan 230 km yükseklikte yörüngeye oturan uzay mekiği, deposunda 59 metre uzunluğunda bir vinç kolu çıkardı. Vinçin ucundaki anten ve uzay mekiğindeki radar, dünyayı taramaya başladı.

  Üçboyutlu harita

  Endeavour, Kuzey ile Güney Kutup Dairesi arasında kalan tüm kara parçalarının haritasını çıkaracak. Ancak bu harita normal haritalardan farklı olacak. Üçboyutlu haritada tüm yükseltiler ve çukurlar ayrıntılı bir şekilde görülecek.

  Sibirya'nın üzerindeydi

  Cumartesi günü Yeni Zelanda'yı görüntüleyen uzay mekiği, pazar günü Sibirya'nın üzerinde yörüngeye oturdu ve 90 dakika aynı pozisyonda kaldı. Bu süre içinde Endeavour, İskoçya'dan Oslo Fiyortları'na kadar geniş bir alanın haritasını çıkardı.

  43 milyon km2'lik alan

  Pazar akşamı itibariyle, uzay mekiği 43.5 milyon km2'lik bir alanın haritasını çıkarmayı başardı. Bu alan, ABD'nin yüzölçümünün 5 katı. Endeavour'un 6 kişilik mürettebatı, dünyanın yüzde 70'den fazla biralanın haritasını çıkaracak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı