Gündem Haberleri

  Uzaya Türk imzası

  Hürriyet Haber
  22.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın üç boyutlu haritasını çıkartan uzay mekiği Endeavour'daki dijital radarın mucidi, Gökhan Kayal adlı Ankaralı bir Türk mühendis.

  UZAY ve Uçak Mühendisi Gökhan Kayal, bugün NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ne dönecek olan Endeavour'ın radar sistemini kurarak bir ilke de imza atmış oldu. Ankara doğumlu Gökhan Kayal Berlin Teknik Üniversitesi mezunu. Uzay mekiği Endeavour, Kayal'ın, California'daki Jep Propulsion Laboratuarları'nda yürüttüğü çalışmaları sonucu dünyanın üç boyutlu fotograflarını çekebildi.

  Fenerbahçe Lisesi mezunu

  İstanbul Fenerbahçe Lisesi'nden mezun olan 39 yaşındaki Türk mühendisi, Almanya'da Daimler-Chrysler Aerospace bünyesindeki ‘‘Dornier Satelliten Systeme’’ Firması'nda ENVİSAT uydu projesinde değişik görevler yaptığını belirtti.

  Kayal, 1998'de uzay mekiğinin radarla dijital çekimleri için Amerika'ya gönderildiğini söyledi.

  İzmir'i görünce heyecanlandım

  Uzay mekiğinin ilk gönderdiği fotograflar arasında İzmir'in de bulunduğunu söyleyen Kayal, ‘İzmir’i görünce çok heyecanlandım' dedi. Kayal'ın verdiği bilgilere göre, dünyanın yeni haritasını bilgisayarlarına yükleyen uçaklar, kötü hava şartlarında dahi dağ ve tepelere çarpmayacak. Harita, deprem araştırmalarına, fayların tetkikine, su havzalarının bulunmasına ve cep telefonlarının kapsama alanlarının hesaplanmasına kadar bir çok alanda faydalı olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı